Segunda-feira, 16/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja çfarë po ndodh me ju nëse vazhdoni të zgjoheni në mes të natës: truri juaj është në vështirësi!

Ja çfarë po ndodh me ju nëse vazhdoni të zgjoheni në mes të natës: truri juaj është në vështirësi!

Mosfunksionimi i mjaftueshëm i gjumit nuk është vetëm një çështje që prek një segment të zgjedhur të popullsisë. Deri në vitin 2013, 40 për qind e amerikanëve marrin më pak se shuma e rekomanduar e gjumit çdo natë, në krahasim me 11 për qind të popullsisë në vitin 1942.

Efektet anësore negative të mungeses se gjumit të mjaftueshëm janë të dokumentuara mirë.Një studim i kohëve të fundit ka treguar një lidhje midis zgjimit gjatë mesit të natës dhe një rritje të rrezikut për zhvillimin e Alzheimer.

Universiteti i Illinois zhvilloi një studim te gjumit prej 516 të rriturve te moshes 71-78 vjeç. Studimi zbuloi se perdorimi i proteinave ishte me i larte tek pjesëmarrësit që vuanin nga çrregullime të frymëmarrjes që çonte në ndërprerje të shpeshta të gjumit. (Ja se si të biesh në gjumë nëse zgjohesh në mes të natës.)

Sipas Shoqatës Alzheimer, 20 për qind e grave dhe 30 për qind e njerëzve vuajnë nga apnea e gjumit, çrregullimi më i zakonshëm i frymemarrjes ne gjume.
/©gatuajshendetshem.com
përktheu j.memeli/

(Visited 345 times, 1 visits today)