Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini çaj jeshil çdo ditë

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini çaj jeshil çdo ditë

Pirja e çajit jeshil ka qenë pjesë e kulturës japoneze, por kohët e fundit është përhapur edhe në Perëndim.

Çaji jeshil është ndër pijet më të dobishme që ju mund të konsumoni, dhe sot ne do t’ju tregojmë pse ju duhet ta pini atë çdo ditë.

Nutritionistët rekomandojnë çaj jeshil si një alternativë për kafe. Përmban antioksidantë të shumtë dhe ka përfitime mbresëlënëse shëndetësore.

Çaji jeshil konsiderohet me të drejtë mbreti i çajit falë aftësisë së tij për të përmirësuar shëndetin tonë të përgjithshëm. Këtu janë disa nga përfitimet kryesore shëndetësore të çajit jeshil:

Përforcon sistemin imunitar

Çaji jeshil mund të përmirësojë mbrojtjen e trupit dhe parandalimin e infeksioneve virale dhe bakteriale.

Ndihmon në parandalimin e kancerit

Sipas një studimi, profili i pasur ushqimor i çajit jeshil mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit të mushkërive, prostatës, gjirit, pankreasit dhe stomakut.

Rregullon nivelin e kolesterolit

Pini një gotë çaji jeshil në ditë për të rregulluar nivelin tuaj të kolesterolit dhe për të parandaluar një sërë problemesh kardiovaskulare.

Përmirëson funksionin e mëlçisë

Pirja e çajit të gjelbër çdo ditë mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së mëlçisë yndyrore dhe të përmirësojë funksionin e organit. Mëlçia është një nga organet më të rëndësishme në trup dhe duhet të mbahen të shëndetshme në çdo kohë.

Nxit humbjen e peshës

Kur kombinohen me një dietë të shëndetshme dhe aktivitet fizik, çaji jeshil me të vërtetë mund të nxit humbje peshe. Sipas ekspertëve, nëse jeni në përpikmeri, ju duhet të shihni rezultatin vetëm për 3 muaj.

Lufton kapsllëkun

Çaji jeshil është një ilaç i përsosur kundër problemeve të shumta të tretjes, përfshirë kapsllëkun. Ai ka një efekt të butë laksativ i cili do të përshpejtojë tranzitin e zorrëve dhe do të luftojë kapsllëkun.

Trajton rënien e flokëve

Çaji jeshil përmban polifenole të tilla si catechin të cilat mund të bllokojnë DHT, një faktor që lidhet me humbjen e flokëve. Duke bllokuar aktivitetin e kësaj kompleksi, ju do të jeni në gjendje të rigjeneroni flokët tuaj.

Për më tepër, çaji jeshil përmban një përbërje të rrallë të njohur si EGCG (epigallocatechin gallate), e cila mund të rrisë rritjen e flokëve dhe të trajtojë probleme të tilla si flokë të thatë dhe zbokth.

/Përkthim:https://www.shendeti.info/