Segunda-feira, 27/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja cfarë i ndodh trupit tuaj pasi hani mish derri. Faktet do t’ju trondisin !

Ja cfarë i ndodh trupit tuaj pasi hani mish derri. Faktet do t’ju trondisin !

Derrat janë kafshët që konsumojnë gjërat më të neveritshme që mund të imagjinoni si për shembull ushqimet e prishura, feçet dhe urinën. Gjëja më e keqe është se toksinat që konsumojnë nuk mund të eliminohen nga trupat e tyre, kështu që grumbullohen në organet e tyre.

Yersinia enterocolitica përfaqëson një ndotës të rrezikshëm që mund të jetë i pranishëm në trupin e derrit. Kjo shkakton diarre, të vjella, dhimbje, ethe dhe sëmundje. Ractopamine është një tjetër mikroorganizëm i gjetur në trupin e kafshëve që mund të shkaktojë edhe vdekjen.

Humbja e oreksit dhe problemi i infeksionit mund të shkaktohet nga Taenia solium – e gjetur në zorrët e derrit. Ethe, dhimbje muskujsh, këputje trupi dhe ënjtje mund të shkaktohen edhe nga trichinella-i i paraziteve. Dridhje, djersitja dhe migrena zakonisht shkaktohen nga infeksioni Menangle. Vuajtja dhe lodhja shpesh shkaktohen nga acarimi viral i hepatitit E.

Ju mund të rrezikoheni nga shumë sëmundje duke konsumuar mish derri.

Shumë fabrika të mbajtjes së derrave nuk ofrojnë ajër të pastër, rreze dielli të mjaftueshme dhe kullota të pastra për këto kafshë. Ata u japin derrave medikamente dhe agjentë anti-infekektues si ushqim në vend të barit të gjelbër, që i bëjnë ata të rriten më shpejt.

Siç e kemi përmendur më sipër, shumica e derrave në ferma janë të rrethuara nga të vjellat e tyre, feçet dhe urina. Ata sëmuren me pneumoni para se të theren, sepse fekalet e tyre dhe urina përmbajnë amoniak. Konsumi i mishit të derrit mund të shkaktojë shumë efekte anësore. Të gjitha këto janë vetëm disa nga problemet.

(Visited 141 times, 1 visits today)