Segunda-feira, 17/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja cfarë duhet të bëni për të hequr dhimbjen e qafës për vetëm një javë pa shkuar tek mjeku!

Ja cfarë duhet të bëni për të hequr dhimbjen e qafës për vetëm një javë pa shkuar tek mjeku!

Shumë njerëz vuajnë shpesh nga dhimbja e qafës. Kjo është një pjesë jashtëzakonisht e ndjeshme e trupit tonë, e pajisur me nerva e muskuj. Ka disa shkaqe që mund të shkaktojnë dhimbje në qafë. Ne nuk duhet të harrojmë që qafa jonë mban peshën e kokës (rreth 4 kg) çdo ditë, gjë që e bën edhe më të prirur për lëndime dhe dhimbje. Sot ne duam të flasim në mënyrë specifike se si të trajtojmë dhimbjen e qafës.

Si ta trajtojmë dhimbjen e qafës në pak javë
Stresi, lodhja, qëndrimi i keq dhe përdorimi i një jastëku të parehatshem i gjumit janë disa nga faktorët kryesorë që shkaktojnë dhimbje në qafë.
Ekzistojne nje sere menyrash ne kushte shtepie për të lehtësuar dhimbjen e qafës në vetëm një javë dhe pa shpenzuar para.

1. Forcimi i muskujve tuaj
Çdo ditë, zgjidhni një vend të qetë dhe të performoni për 10 minuta ushtrimet e mëposhtme muskulore për të trajtuar dhimbjen e qafës:

1.Levizni qafën tuaj butësisht nga njëra anë në tjetrën.
Ky ushtrim duhet të kryhet në një mënyrë shumë delikate, gradualisht qafa juaj do të jetë mësuar me lëvizjen.

2. Bëni lëvizje rrethore me kokën tuaj.
Silleni mjekrën në qafë dhe pastaj butësisht mbajnë kokën në shpatullën e djathtë. Pastaj kokën prapa, dhe pastaj në shpatullën tuaj të majtë, mbyllja e rrethit te perfundoje në gjoks. Pas kthesës së parë, bëni një tjetër në anën e kundërt.

3. Stërvitja e fundit është që koka te anoje në njërën anë, në mënyrë që veshi juaj prek shpatullën tuaj.
Mbajeni kokën me butësi me majat e gishtave për disa sekonda. Pas kësaj, kryeni ushtrimin në anën tjetër.
Është e rëndësishme qe këto ushtrime të kryhen në një mënyrë të butë dhe delikate. Sapo qafa juaj të fillojë të dhembi, ulni intensitetin e ushtrimit.

2. Testi i nxehtësisë
Ngrohja mund të jetë një aleat shumë i mirë kur bëhet fjalë për trajtimin e dhimbjeve të qafës, pasi i relakson muskujt, përmirëson qarkullimin dhe lehtëson ngurtësinë.
Vetëm duke mbajtur nje peshqir te lagur me uje te nxehte 10-15 minuta në zonën e lënduar, do të merrni rezultate shumë të mira.
Një tjetër mundësi e mirë kur bëhet fjalë për trajtimin e dhimbjes së qafës dhe shpatullave është që të beni një dush relaksues.

3. Përgatitni një krem
Kremrat janë gjithashtu një nga opsionet më të mira kur është fjala për trajtimin e dhimbjes së qafës. Ju mund të krijoni vetë kremra ne shtepine tuaj.
Ne mund t’ ju tregojmë hap pas hapi se si të krijoni nje krem ne shtepine tuaj me hudhër dhe kamfur, për të trajtuar dhimbjen e qafës.
-Shtypni kokën e një kamfuri
-Gjysmen e nje thlepi hudhre copetojeni duke e grimcuar.
-Të dy përbërësve shtojini pak ujë, nëse përgatitja është shumë e trashë.

Aplikoni kete krem në qafën tuaj, butësisht duke masazhuar zonën e lënduar.
Si të parandaloni dhimbjen e qafës:
1. Kujdesuni për pozicionin tuaj gjatë fjetjes
2. Kujdesuni për pozicionin tuaj kur jeni ulur.
3. Hiqni dore nga takat e larta
4. Mbani qëndrim të mirë kur ecni, gjithmonë sa me drejtë qe te jete e mundur.
5. Disa pozicione te yogas-s lehtesojne dhimbjen e qafës.
Reduktimi i stresit gjithashtu do të ndihmojë në parandalimin e dhimbjeve të qafës dhe të muskujve.

Burimi: /theheartysoul.com
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 103 times, 1 visits today)
Top