Domingo, 18/8/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja çfarë dëmi shkakton mbajtja e tështimës

Ja çfarë dëmi shkakton mbajtja e tështimës

Disa mund të mbajnë teshtitjet e tyre duke mbërthyer hundën dhe gojën për të shmangur thithjen e mikrobeve të tyre nga të tjerët.

Por pasi mjekët trajtuan një burre 34-vjeçar i cili pësoi thyerje të fytit duke u përpjekur për të ndaluar një teshtimë të lartë, mjekët kanë folur tani për dëmet që mund t’i shkaktojnë trupit të një personi.

Mjekët kanë folur për dëmet që mund t’i shkaktojnë trupit të një personi mbajtja e një teshtimë.
“Mund të shkaktojë dëmtim të veshëve dhe madje edhe të goditje apo një aneurizëm të trurit”, ka thënë BMJ Case Reports.

Njeriu tha se ndjeu një ndjesi në qafë kur ai mbajti teshtimen dhe pastaj përjetoi dhimbje torturuese dhe vështirësi me gëlltitje dhe gjate te folurit.
Mjekët gjetën ënjtje dhe butësi rreth fytit dhe qafës kur u kontrollua më pas.
Një rreze X shfaqi ajrin që shpëtoi nga frymëmarrja e tij në indin e butë të qafës së tij përmes thyerjes.
Njeriu u ushqye nga një tub për një javë në mënyrë që indet e tij të shëroheshin.

“Ndalimi i një teshtijeje është një manovër e rrezikshme dhe duhet të shmanget” Medics
Pastaj, pasi kaloi shtatë ditë në spital, ai u dërgua në shtëpi ku ai shërbeu plotësisht.

Doktorët deklarojnë: “Ndalimi i një teshtime, nëpërmjet bllokimit të hundës dhe gojës, është një manovër e rrezikshme dhe duhet të shmanget”.

Ata u bëjnë thirrje njerëzve të mbulojnë gojën dhe hundën me një pecetë dhe duhet t’i hedhin në një kosh dhe të lajnë duart për të ndaluar përhapjen e mikrobeve.

Burimi: Dailystar
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 248 times, 1 visits today)
Top