Terça-feira, 21/9/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja çfarë bën foshnja kur nëna qan gjatë shtatzënisë

Ja çfarë bën foshnja kur nëna qan gjatë shtatzënisë

Shumë prej nesh e dinë që ngrënia dhe pirja gjatë shtatzënisë ndikon te bebja, por si është efekti nëse ju qani?

Hulumtimet nga Shoqata Psikologjike tregojnë se foshnja 6 muajshe në bark, ndikohet shumë nga gjendja emocionale e nënës.

Kur jeni në stres, trupi juaj krijon një hormon të stresit dhe të gjitha emocionet tuaja kalojnë në placentë.

Ndërsa, të gjitha nënat që kanë pasur depresion gjatë shtatzënisë, me shumë gjasa që edhe foshnja kur t’i mbushë 18 vjeç mund të hyjë në një fazë të depresionit.

Kur qani, foshnja juaj fillon të zhvillohet më ngadalë, prandaj tentoni të jeni sa më e lumtur dhe të mos keni momente të këqija.

Për të larguar dëshirën për të qajtë, merrni një dush të gjatë, merrni frymë thellë dhe meditoni, po ashtu keni kujdes nga përdorimi i barnave gjatë shtatzënisë. Për çdo gjë konsultohuni me mjekun tuaj!

 

(Visited 633 times, 1 visits today)
Top