Sexta-feira, 22/1/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja 5 arsyet pse DUHET të pini çaj xhenxhefili çdo ditë

Ja 5 arsyet pse DUHET të pini çaj xhenxhefili çdo ditë

Shumica dërrmuese e njerëzve në vitet e fundit zgjodhën çajin e gjelbër në vend të kafesë, gjë që është e madhe, por propozimi ynë është çaj xhenxhefili. Ky çaj sjell shumë përfitime shëndetësore, dhe ne do të përmendim disa prej tyre:

Forcon sistemin imunitar
Xhenxhefili ka dy substanca aktive të njohura si gingerol dhe shogaol. Ata kanë një veti të fortë antivirale, anti fungale dhe antibakteriale dhe anti-inflamatore. Pra na mbrojnë nga probleme të ndryshme shëndetësore dhe lehtësojnë dhimbjet në muskujt dhe nyjet e shkaktuara nga inflamacion.
Përmirësimi i performancës së trurit
Nëse përdorni xhenxhefil rregullisht, ju do të jeni në gjendje të përmirësoni performancën njohëse dhe kujtesën, sepse kjo erëz na mban të sigurt nga inflamacioni, stresi oksidativ dhe apoptoza. Xhenxhefili është shumë efektive dhe i dobishëm për gratë e moshës së mesme.
Përmirëson qarkullimin e gjakut
Rezulton se ky xhenxhefili bën qarkullimin e duhur të gjakut dhe lufton simptomat e sëmundjeve kardiovaskulare, duke përfshirë hipertensionin dhe nivelet e larta të kolesterolit. Përveç kësaj, xhenxhefil na mban të sigurt nga sulmet në zemër.
Përmirëson tretjen
Xhenxhefil stimulon tretjen dhe përmirëson thithjen e ushqyesve. Pra, konsumi i xhenxhefilit mund të parandalojë të vjellat, kapsllëkun, dëmtim të traktit gastrointestinal, diarrenë, dhimbje të ngërçit dhe disa probleme të tjera të ngjashme shëndetësore.
Mbron nga kanceri
Disa studime kanë treguar se xhenxhefili mund të parandalojë përparimin, mbijetesën dhe metastazën e qelizave të kancerit. Kjo është veçanërisht e efektshme për mbrojtjen e kancerit të pankreasit, prostatës, fshikëzës, lëkurës, mushkërive dhe mëlçisë.

Recetë për çaj xhenxhefil:
Një filxhan me ujë
Katër deri gjashtë feta xhenxhefili të papërpunuar
Mjaltë organike
Përgatitja: Vendosni ujin në një enë dhe prisni derisa të fillojë vlimi. Pas kësaj, shtoni fetat e xhenxhefilit dhe zvogëloni temperaturën. Ziejeni për rreth 15 minuta. Pastaj hidhni çajin në një filxhan. Vendos pak mjaltë në fund dhe kënaquni !

Burimi: healthylivingteam
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 118 times, 1 visits today)
Top