Quinta-feira, 18/8/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja 10 Shenjat e infeksionit të dhëmbëve dhe 6 trajtimet e tyre në shtëpi

Ja 10 Shenjat e infeksionit të dhëmbëve dhe 6 trajtimet e tyre në shtëpi

Ka shumë arsye për dhimbjen e gojës dhe ato nuk janë të gjitha të rrezikshme. Kavitetet e vogla, inflamacionet e grykave ose ulcerat e gojës mund të shkaktojnë ndjesi të ngjashme që na zënë dhe shpesh rëndohen më shumë gjatë natës. (Shtrirja poshtë shton presionin e gjakut në kokën tuaj, prandaj provoni të ngritni kokën në më shumë jastëk për të lehtësuar pulsin.)

Megjithatë, infeksionet e dhëmbëve të avancuara mund të jenë shumë të rrezikshme. Bakteret mund të përhapen në mishrat e dhëmbëve, nofullën, gjuhën ose grykën tuaj, madje edhe në qarkullimin e gjakut. Prandaj është e rëndësishme të njihni simptomat e një infeksioni të dhëmbëve, të identifikoni atë në fillim dhe të merrni një vendim më të informuar lidhur me sjelljen tuaj. Pa marrë parasysh se çfarë vendosni të bëni, duhet të filloni menjëherë trajtimin. Sidoqoftë, ke zgjedhjen që të shkosh te dentisti dhe ta trajtoje natyrshëm, kështu që së pari do të shpjegojmë se si të identifikojmë një infeksion të dhëmbëve dhe pastaj të japim gjashtë mundësi natyrore të trajtimit.

Simptomat e infeksionit të dhëmbëve:

Skuqja e gojës, fytyrës ose mishrave,
inflamimi ose enjtje e mishit të dhëmbëve;
dhimbje, duke përfshirë kur përtypni ose gëlltisni;
vështirësi në hapjen e gojës plotësisht;
Fryma e keqe;
ndjeshmëri më të madhe të gojës për të nxehtë dhe të ftohtë
nyjet limfatike të fryrë në qafë;
të përziera, të vjella ose diarre;
ethe ose dridhura;

6 mjete shtëpiake për infeksionin e dhëmbit

1) Çaji i zi. çaji i zi është i mbushur plot me antioksidantë kështu që është e madhe për thithjen e toksinave dhe qelbëzave, sipas Daily Health Post. Thjesht futni qesen e çajit në ujë të ngrohtë dhe aplikoni në dhëmbin e lënduar. Përpiquni ta mbani atë në gojën tuaj për aq kohë sa mundeni. Është e rëndësishme të shpëlheni më pas me ujë të kripur për të hequr bakteret që i keni shpërndarë.

Ju gjithashtu mund të provoni çajin që përmban echinacea, e cila është një antibiotik dhe një antihistamine. Ai do të mbështesë sistemin tuaj imunitar për të shkaktuar infeksionin, dhe do të zvogëlojë inflamacionin. E njëjta gjë vlen edhe për çajin e kamomileve – kamomili ka zvogëluar ënjtjen dhe gjakderdhjen e gomës, dhe është efektive në vrasjen e baktereve të Streptococcus.

2) Uji i kripur.
Duke folur për ujin e kripur, kjo është një gargarë efektiv në vetvete. Është antiseptik dhe anti-inflamator, dhe mund të vrasin bakteret që shkaktojnë infeksionin.
Provoni të përzihet gjysmë lugë çaji kripë me 300ml ujë të ngrohtë derisa të jetë tretur, pastaj përdorni si një gargarë. Nëse është e mundur përpiquni të zini direkt rreth dhëmbit të prekur. Sigurohuni që e pështyni kur të keni mbaruar.

3) Vaj rigoni.
Sipas Bare Natural Health ky vaj ka veti antibakteriale, antioksiduese dhe antibakteriale, gjë që e bën atë të shkëlqyer për pastrimin e infeksioneve. Ajo vret bakteret në qelb, ndërkohë që mpin zonën e lokalizuar për lehtësim dhimbjeje. Ju mund të aplikoni vajin drejtpërdrejt në dhëmb me pambuk, ose ju mund të përzierni pesë gota vaj në një gotë me ujë të ngrohtë dhe të përdorni si një gargarë. Mundohuni ta mbani vajin në gojën tuaj për të paktën pesë minuta dhe përdorni disa herë në ditë, ndërsa infeksioni është aktiv. Pas gargarës nxirreni mos e gëlltisni ujin

4) hudhra. 
Megjithëse kërkohen më shumë kërkime, ka pasur studime për të treguar se vaji i hudhërve është përdorur për të ndihmuar dhëmbët e sëmurë tek fëmijët. WebMD shpjegon se kur shtypni hudherin, lëshoni allicin, një lëng vaji dhe një luftëtar i sëmundjes natyrale. Hudhra duhet të jetë e papërpunuar. Përveç frymëmarrjes suaj, nuk ka rrezik: hudhra është një superfood krejtësisht i sigurt.

5) Vaj kokosi. 
Dy herë në ditë, merrni dy lug caji vaji kokosi të virgjër dhe mbaje në gojën tuaj për 10-20 minuta. Acidi aurik në vaj kokosit është antibakterial, dhe kjo metodë është treguar për të reduktuar pllakën e dhëmbëve dhe trajtimin e gingivitit. Sigurohuni që të pështyni vajin kur të keni mbaruar.

6) Peroksid hidrogjeni. 
WebMD shpjegon se peroksid hidrogjeni është një luftëtar i fuqishëm dhe i provuar i embrionit. Duhet ta holloni me ujë ose mund të dëmtojë dhëmbët dhe mishrat, pastaj shpëlani gojën tuaj për disa minuta. pështyje atë më pas. Daily Health Post rekomandon përdorimin e saj në kombinim me sodë buke, e cila ka treguar të rrisë alkalinitetin në gojë – bakteret e urrejnë atë!

Ju gjithashtu mund të bëni një paste të këtyre dy përbërësve dhe të aplikoni atë drejtpërdrejt në dhëmb, duke e lënë atë për disa minuta dhe pastaj shpëlarje në mënyrë të përsosur më pas. Është e rëndësishme të kuptoni simptomat e infeksionit të dhëmbëve dhe ta identifikoni atë herët në mënyrë që të keni kohë për të provuar disa mjete natyrore në shtëpi.

Megjithatë, nëse keni kapur infeksionin shumë vonë ose nëse ka vazhduar të përkeqësohet, WebMD paralajmëron se ekzistojnë simptoma të veçanta për të cilat duhet të kërkoni vëmendje të menjëhershme mjekësore. Kjo përfshin nëse dhimbja është aq e keqe sa nuk mund ta menaxhoni atë në shtëpi, nëse zhvilloni diarre të vjella, temperaturë ose dridhura, dhe nëse keni probleme në frymëmarrje. Kapeni herët në fillim, dhe ndaloni infeksionin tuaj të përparuar – në mënyrë të natyrshme.

Burimi: RemedyDaily
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 389 times, 1 visits today)