Segunda-feira, 11/12/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Izraeli dhe SHBA, prova të përbashkëta raketore

Izraeli dhe SHBA, prova të përbashkëta raketore

Rusia ka njoftuar se Izraeli ka lansuar një sistem raketash paralajmëruese në Detin Mesdhe. Kjo gjë u konfirmua edhe nga ana e Izraelit.

izraeli dhe shba

Izraeli fillimisht mohoi praninë e raketave pranë territoreve te tij ujore, por më vonë pranoi se kishte kryer një test raketor te financuar nga SHBA-të.

Ky test i një rakete “spirancë” është përdorur në sistemet anti-raketore, raportoi agjensia e lajmeve Reuters. Kjo është hera e parë që Izraeli dhe SHBA kryejnë manovra të tilla, aq më shumë në një territor i cili është ndezur nga lufta dy vjeçare në Siri. /mesazhi/

@include "";