Sexta-feira, 17/9/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Imamët turq luajnë futboll me priftërinjtë bullgarë

Imamët turq luajnë futboll me priftërinjtë bullgarë

imamet turq
Imamët turq do të luajnë një ndeshje futbolli me priftërinjtë bullgarë javën e ardhshme. Loja do të zhvillohet në Edirne – qytetin më të afërt në kufirin bullgaro – turk. Kjo ndeshje ka për qëllim të nxisë unitetin në mes besimeve.

Mahmut Eroglu, kreu i Unionit turk për çështjet fetare (Diyanet – Sen), tha se imamët kanë kanë për qëllim që të japin mesazhe paqeje, prandaj ishin të interesuar për këtë lojë.

Eroglu tha gjithashtu se ky projekt do të kontribuojë për përhapjen e tolerancës ndërmjet feve. Lojëra të tilla do të organizohen edhe në të ardhmen në Bullgari dhe Greqi.

(Visited 35 times, 1 visits today)
Top