Sexta-feira, 21/1/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ilaqe të dobishme popullore

Ilaqe të dobishme popullore

Ilaqe të dobishme popullore

1.)Mjalti prodhon rezultate efektive kur përdoret për plagët sepse ka veti antibakteriale (antibacterial quality) qe te mbron nga infeksionet.
Gjithashtu heq helmimet apo materialet e huaja dhe ul “edema” ose fryrje,pra ka aktivitet “anti-inflammatory”.

2.)”Ekziston një bimë e kuqe,e madhe sa një kokërr portokalli që njihet në botanikë me emrin GARCINIA CAMBOGIA.
Kjo bimë thahet dhe bluhet duke e bërë në këtë mënyre pluhur.
Ky pluhur ka pasur përdorime të ndryshme për shumë e shumë vite me radhë. Në Indi përdoret për infeksione te ndryshme.
Gjithashtu është përdorur si punë çamçakizi për të mbajtur të shëndetshëm dhëmbët dhe mishin e dhëmbëve.
Ne Indi, gjithashtu përdoret si erëz në gatim, sidomos në gjellët e famshme indiane “Keri”.
Në disa vende bima është përdorur si afrodiziak (nxitës i epshit seksual).
Në Kinë përdoret në diabetin tipi 2,në disa sëmundje mëlçie dhe për parazitë.”

GARCINIA CAMBOGIA

3.)Kura per Ulceren

a.)lule basani është një nga bimët me te rëndësishme qe rekomandohet për kurimin e ulcerës ne stomak.
Çaji i përfituar nga zierja e kësaj bime ne një përzierje me vajin e ullirit,lihet për rreth 40 dite ne një ene prej qelqi.
Kur kjo mase te marre një ngjyre te kuqërremte,atëherë mund te përdoret.
Masa e krijuar ne forme kremi mund te përdoret cdo mengjes derisa ajo te japë rezultatin e dëshiruar.

b.)Perzierja e majdanozit,Gremit dhe Mustaqeve te Misrit.

Lengu i perftuar nga keto bime pihet per 5-6 dite.Pas kësaj përzihet një luge piper i zi i bluar,1 luge sheqer,pak kine e shtypur dhe vezë e rrahur.
Me kete perzierje behen hape,te cilat pihen nga 3 ne dite.
Edhe ky mjekim perseritet per 6 dite radhazi.

4.)Hurdha

Ne qoftese keni kolesterolin e larte,cdo mengjesi rekomandohet te pertypni gjysem boceje hurdh.

5.)Ne qoftese vuani nga mos tretja e ushqimit,zieni dy boce hurdha ne 200ml qumesht,kjo gje i rekomandohet dhe atyre qe vuajne nga asma.

Nga:Armando Jakupi

(Visited 354 times, 1 visits today)
Tags:
Top