Quarta-feira’, 11/12/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Hurmat ndihmojnë humbjen në peshë

Hurmat ndihmojnë humbjen në peshë

Duke ngrënë tre hurma një orë para mëngjesit, drekës dhe darkës do të dobësoheni më lehtë. Sipas studimit të realizuar nga spitali i Kërkimit dhe Edukimit Umraniye bëhet e ditur se me anë të dietës, e cila konsiston në ngrënien e tre hurmave një orë para mëngjesit, drekës dhe darkës do ta keni më të lehtë të dobësoheni.

Me dietën e bërë duke ngrënë nga tre hurma një orë para mëngjesit, drekës dhe darkës është vërtetuar se dobësoheni më shpejt, sepse hurma të jep ndjesinë e ngopjes dhe përshpejton lëvizjet e zorrëve.

Tani ky fakt do të argumentohet me anë të të dhënave mjekësore.

Të dhënat tregojnë se hurma është një produkt i pasur me vlera ushqyese.

100 gr hurmë përmban:

65 gr karbohidrate,

2 gr proteina dhe

0,2 gr yndyra.

Ngaqë përmban sheqer fruktozë nuk përbën asnjë rrezik as për të sëmurët me diabet. Është i vetmi produkt, i cili përmban sheqer, proteina dhe yndyra.

(Visited 51 times, 1 visits today)
Top