Quarta-feira’, 22/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Hudhra e mire kunder helmimeve te ushqimit !!

Hudhra e mire kunder helmimeve te ushqimit !!

hudhra aNjë përbërës kyç në hudhër është 100 herë më i fuqishëm se dy antibiotikët më të përdorur në luftën kundër helmimit nga ushqimi, kanë zbuluar shkencëtarët.

Testet kanë zbuluar se kjo përbërje, ‘diallyl sulphide’, mund shumë lehtë të depërtoj murin mbrojtës të krijuar nga bakteri helmues që e bënë më të vështirë ta shkatërrosh.

Jo vetëm që është më e fuqishme se sa antibiotikët erythromycin dhe ciprofloxacin, gjithashtu merr më pak kohë të veproj.

Zbulimi, i publikuar në “Journal of Antimicrobial Chemotherapy”, mund të hap dyert drejt medikamenteve të reja për mishrat e përpunuara dhe të papërpunuara, dhe për hapësirat e gatimit të ushqimit, që do të reduktonin mundësitë e helmimit nga ushqim nga bakteri i quajtur “Campylobacter”.