Domingo, 10/12/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

HO41 i gonorresë më i rrezikshëm se AIDS

HO41 i gonorresë më i rrezikshëm se AIDS

Mjekët amerikanë theksojnë se lloji HO41 i gonorresë, është më i rrezikshëm se virusi i AIDS-it. Ai për herë të parë është hasur në Japoni para dy vitesh, ndërsa gjasat e përhapjes dhe shkaktimit të vdekjeve të shumta njerëzore janë të mëdha, tërheq vërejtjen mjeku William Smithnga zyra amerikane për përcjelljen e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme.

“Kjo sëmundje shpejtë mund të jetë më e keqe se AIDS-i, sepse bakteri është agresive dhe në kohë të shkurtë mund të përhapet mes shumë njerëzve”, tërheqin vërejtjen shkencëtarët, duke shtuar se personat e infektuar nga kjo baktere mund të vdesin disa ditë pas infeksionit.

“Kemi vërejtur një numër shqetësues të të infektuarve tek të cilët nuk ka efekt asnjë antibiotik, ndërsa kur koha kalon sëmundja bëhet më e rënd dhe më e vështirë për t’u shëruar”, shton Smith. /albeu/

@include "";