Segunda-feira, 20/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

HIXHAMJA NE PRANVERË!

HIXHAMJA NE PRANVERË!

hixhame e thate

Me ardhjen e pranverës gjithçka ndryshon. Të gjitha kafshët dalin nga përgjumja e dimrit dhe lulet çelin sythet e tyre. Gjelberimi mbulon gjithçka. Nis një jetë tjetër plot zhvillim e ndryshim. Pemët krasiten nga degët e tepërta për tu forcuar dhe për t’i dhënë zhvillim frutave të tyre. Kështu ndodh dhe në trupin e njeriut në pranverë trupi pëson disa ndryshime të cilat janë të rëndësishme për të. Në këtë kohë bëhet ndryshimi i gjakut. Ka shumë bimë të cilat bëjnë pastrimin e gjakut nga toksinat që ndodhen në gjak. Në këtë kohë zhvillohen dhe shumë antitrupa të cilët janë të fuqishëm për të luftuar sëmundje të ndryshme duke rritur imunitetin e trupit. Në këtë moment hixhamja është një prej pastrueseve më të mira të toksinave, hollimin e gjakut, filtrimin e tij si dhe pastrimin e gjakut nga shumë elemente të cilët janë të dëmshme për trupin. Në këtë kohë dhe trupi dhe truri ashtu si bimësia lulëzon rritet dhe zhvillohet dhe ka nevojë për krasitje dhe trupi ka nevojë për pastrimin e gjakut. Në pranverë hixhamja është efikase për rritjen e imunitetit të trupit, për pastrimin e gjakut nga toksinat, për rritjen e memories, për pastrimin e mushkërive, rritjen e potencës, për funksionimin e mirë të zemrës, e të veshkave, për shtimin e spermatozoideve etj. Hixhamja në pranverë është prej kurimeve më të mira për te gjitha këto sëmundje. Gjithashtu në pranverë është e mira që hixhamja të shoqërohet me 1KG mjaltë lulesh të përziera me polen lulesh, polen palme, xhinsing, propolis, dhe qumësht blete. Të gjitha këto do të rrisnin imunitetin e trupit për kurimin e shumë sëmundjeve e streseve që gjenden në ambientet ku jetojmë. “Kush e bën hixhamen dy here në vit është i mbrojtur nga sëmundjet e rënda”. E kohët më të mira janë pranvera dhe vjeshta.