Domingo, 10/12/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Hiroshima, përkujtohet hedhja e bombës

Hiroshima, përkujtohet hedhja e bombës

Sot mbushen plot 65 vite nga hedhja e bombës bërthamore në Hiroshima. Në kuadër të kësaj ditë është organizuar një ceremoni ku kanë marrë pjesë qindra njerëz.

hiroshima
Pjesëmarrës në këtë ditë që hyri në histori ishin edhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së dhe ambasadori i SHBA-së në Tokio

Të pranishmit kanë mbajtur një minutë heshtje në parkun përkujtimor të Paqes, vendi ku më 6 gusht 1945 shpërtheu bomba atomike.

Nga të dhënat zyrtare mësohet se nga shpërthimi i bombës në Hiroshima kanë vdekur plot 140 mijë njerëz. /albeu/

@include "";