Segunda-feira, 27/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Hiqni dhimbjen e kokës në vetëm 5 minuta. Nuk ka rëndësi sa e fortë është

Hiqni dhimbjen e kokës në vetëm 5 minuta. Nuk ka rëndësi sa e fortë është

Më shumë se një herë ne mund të prekemi nga dhimbjet e rënda të kokës ose migrenës të shkaktuar nga stresi. Kjo mund të ndodhë kur ne jemi larg nga shtëpia dhe pa ndonjë ilaç që mund ta lehtësojë atë. Duke përdorur metodën e akupresionit do të lehtësoni dhe eliminoni dhimbjen e kokës brenda 5 minutave dhe nuk do të vuani gjatë gjithë ditës. Efektet pozitive të akupresurës njihen shkencërisht. Ja si praktikohet:

Vetëm shikoni për një pozicion ku ndiheni rehat dhe të relaksuar dhe pastaj masazhoni zona të ndryshme në mënyrë rrethore për 1 minutë.
Ne po iu tregojmë zonat ku të masazhoni  dhe kështu i japim fund dhimbjes së kokës menjëherë.
Pika midis vetullave ku hunda takon ballin.
Kjo zonë njihet ndryshe si syri i tretë. Masazhi në këtë pikë do t’ju ndihmojë të eliminoni shpejt lodhjen e brendshme.
Pika në pjesën e brendshme të vetullave.
Duke masazhuar përmes teknikës  së akupresionit,  ju do të përmirësoni shikimin  dhe do të zvogëloni sekrecionet e hundës tuaj.
Pika  pranë hundës që është e lidhur me sytë
Kur masazhoni këtë zonë ju mund të lehtësojë dhimbjen e  kokës dhe gjithashtu të hiqni stresin .
Pikat që gjenden 3 centimetra nga linja e flokëve në anën e veshëve.
Është shumë e lehtë për t’i gjetur, sepse do të shihni disa vrima të vogla. Me këtë masazh në atë zonë , ju do të lehtësoni lodhjen e syve dhe dhimbjen e kokës.
Pika në pjesën e pasme të dorës, veçanërisht në mes të gishtit të madh dhe gishtit  tregues.
Duke e trajtuar këtë pikë, mund të lehtësoni dhimbjen e dhëmbëve, dhimbjen e prapme dhe tensionin që rritet në qafë.
Filloni duke përdorur këtë teknikë tani, për të lehtësuar dhimbjen e kokës dhe parehatitë e tjera.

(Visited 381 times, 1 visits today)