Domingo, 31/5/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Hipertensioni quhet ndryshe edhe “vrases i fshehte”

Hipertensioni quhet ndryshe edhe “vrases i fshehte”

Hipertensioni quhet ndryshe edhe “vrases I fshehte” sepse shpesh mbetet I padiagnostikuar. Ka njerez qe as qe e kane marre vesh ndonje here se kane patur hipertension. Semundja perkeqsohet gradualisht dhe dhe kjo ndodh gjate nje periudhe te gjate kohore dhe jo brenda pak ditesh prandaj eshte e veshtire qe te kuptohet nga vete personi qe ne fillim.
Megjithate ka disa simptoma te hershme qe mund tikujtohen cdo personi me hipertension:

· Dhimbje koke, sidomos ne mengjes.
· Veshet te gumezhijne ( te bejne zzzzzz).
· Marramendje .
· Nganjehere gjak nga hundet.
· Depresion, pa e ditur shkakun.
· Personi nxehet pothuajse kot se koti.
· Skuqje e fytyres.
· Ndjenje te fikti.

 

(Visited 192 times, 1 visits today)
Top