Quinta-feira, 9/4/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Grupi i vitaminës B

Grupi i vitaminës B

Grupi i vitaminës B, përbëhet nga disa vitamina të tretshëm në ujë. Këto janë: Vitamina B, (tiamina), B-2 (riboflavina), B-3 (niacina), B-6 (pirodoksina), acidi folik, që merr pjesë në formimin e qelizave të gjakut, B-12 (biotina) dhe acidi pantonenik. Ky grupin i vitaminave është i domosdoshëm për fitimin e energjisë nga hidratet e karbonit, proteinave dhe yndyrërave, për rigjenerimin e indive dhe për rritje normale. Mungesa shkakton dobësimin e muskujve dhe paralizën, çrregullimin e organeve të tretjes dhe frymëmarrjes, anemisë, dështimit të zemrës, qërimit të lëkurës dhe ndezje të lëkurës.
Për këtë arsye është e nevojshme që çdo ditë të fusim vitamina nga grupi B në sasi të mjaftueshme, ndërsa janë të pranishëm në ushqime të ndryshme, p.sh: Në perimet gjethore, bishtaja, drithërat integrale, mish, peshq,vezë;

(Visited 112 times, 1 visits today)
Top