Quinta-feira, 18/8/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Graviola kunder kancerit

Graviola kunder kancerit

Graviola eshte emri me te cilin popullata portugalisht-folese tregojne pemen e soursop. Fruta e saj e shijshme e bute dhe me leng mund te hahet e tere ose te perdoret si nje baze per smoothies lengje etj. I dobishem per te rregulluar zorren dhe kane pronat laksativ. Dhe ‘Megjithate
ne leh gjethe rrenje, fara dege te cilat graviola permban sasi te larta te molekulave te aplikimeve ne trajtimin e kancerit.Disa nga keti substanca mbahen pergjegjes per efekte t3 habitshme anti kancer dhe antivirale. Nga keto substanca te cisannonacina, tregoj nje efekt citotoksik (aftesine per te demtuar qelizat e tumorit) kunder linjave qelizore te adenocarcinoma e zorres se trash 10000 me e larte se ajo e adriamycin kimioterapia e perdorur ne trajtimin e nje familjeje te gjere te formave tumorale.
Ekstrakte etanoli e grviola jane provuar te efektshme kunder virusit herpes Symplex.
Ne vitro e acetigenins nxjerrja nga graviola kane trguar efekte domethenese citoksike T kunder qelizave te kancerit te melçise (hepatoma) gjirit MCF-7 prostat(pc-3) pankreasit PACA-2 te mushkrive (A 549) dhe zorres se trashe (HT-29)
Perberesit:Gaviola powder e paster
organike
Perdorimi: Dy luge kaffeje ne nje liter uje dhe lihet te vloje per 10 minuta dhe trtesiren mund ta perzini ne sheqer asordimentevte tjera shijesh
Paralajmerime: Mos te tejkalohet diza e rekomanduar. Mos perdorni ne shtatzena ose nese jeni me gji.
Graviola prodhon efekte te rendesishme anesore te tilla si ulje tensioni vasodilator dhe kardio depresive.Efekte anesore perzierje dhe te vjella ne doza te larta dhe çregullime te levizjes dhe simptoma te ngjashme me ato te semundjes Parkinson

(Visited 500 times, 1 visits today)