Quarta-feira’, 18/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Gjumi i foshnjave gjatë natës dhe gabimet e mëdha që bëjnë prindërit

Gjumi i foshnjave gjatë natës dhe gabimet e mëdha që bëjnë prindërit

Jeni duke pasur vështirësi për të ngritur një bebe të vogël ose për ta vendosur në gjumë gjatë natës? Shikoni disa nga hapat më të zakonshëm të gabimeve dhe mënyrat si t’i shmangni ato.

“Një rutinë e gjumit është një strategji e lehtë që e bën një botë të ndryshimit se sa shpejt fëmija juaj do të vendoset për të fjetur dhe sa mbështetje do t’i duhet të bie në gjumë”, thotë Megan Faure, autorja e The BabySense Secret.

Mbyllni perdet, zbrazni dhomën dhe përgatitëni shishet. Një dush i ngrohtë mund ta ndihmojë ta qetësojë, dhe kur të mbarojë, ta çojë drejt në dhomën e tij dhe ta veshë atë në dhomën e errët. Lexoni një histori dhe pastaj ushqeni atë në krahët tuaj. Pasi të ketë mbaruar, ta vendosë atë në një gjendje të përgjumur dhe pastaj ta shtrijë në shtrat, transmeton Gazeta Shneta.

Foshnjat dhe të vegjëlit dërgojnë sinjale se po lodhen dhe duhet të shkojnë për të fjetur, thotë Kim Ëest. Disa nga këto shenja përfshijnë fërkimin e syve, ngërçin, aktivitetin e ngadalësuar, lëkundjen dhe shqetësimin, dhe humbjen e interesit në njerëz dhe në lojë.

“Nëse e humbni dritaren e gjumit të fëmijës tuaj,” atë kohë të natyrshme për të fjetur, trupi i tij nuk do të nxjerrë melatonin qetësues “, thotë Ëest. “Në vend të kësaj, gjëndrat e tij të veshkave do të dërgojnë një nxitës të kortizolit, një hormon që lidhet me stresin, që do ta stimulonte fëmijën tuaj, do ta bëjë atë” të lidhur “dhe do të krijojë një erë të dytë”.

Kjo do të thotë që çdo herë që fëmija juaj zgjohet disa herë gjatë natës do t’ju duhet që të shkoni, t’i jepni gji, lëkundni ose t’i këndoni sërish në mënyrë që ai të bie në gjumë. Pra, edhe pse mund të angazhoheni në këto aktivitete, nuk duhet të lejoni që fëmija juaj të bjerë plotësisht në gjumë ndaj tyre.

Çelësi është që fëmija juaj të shtrihet në shtrat i përgjumur, por i zgjuar (mundësisht duke filluar nga gjashtë deri në tetë javë për foshnjat e shëndetshme) në mënyrë që ajo të mësojë të vetë-qetësohet dhe të kthehet në gjumë çdo herë që zgjohet./Gazeta Shneta/

(Visited 280 times, 1 visits today)