Quinta-feira, 18/8/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Gjethe senna

Gjethe senna

885549_982685685099398_8683497251262761803_o

 

Per shekuj me rradhe, kjo bime eshte perdorur si laksativ i fushqishem ne rastet me kapsllek.

Sena mund te perdoret per probleme me gjakrrjedhje te hemorroideve dhe fisurave anale.

Gjethet e thara perdoren per te ndihmuar jashteqitjen ne rastet me konstipacion dhe per te ndihmuar tretjen.

 

Perdorimi – Caji i gjetheve:

Perdoren nje gjysme luge (gjelle) me gjethe me nje gote uje, zihen dhe kullohen. Ky trajtim nuk duhet vazhduar per me shume se dy jave, dhe duhen bere minimumi dy jave nderprerje, para se te fillohet nje kure e dyte.

(Visited 949 times, 2 visits today)