Segunda-feira, 6/4/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

GJETHE EKUALIPTI

GJETHE EKUALIPTI

GJETHE EKUALIPTI

Gjethet e ekualiptit kane veprim antikatarral, ekspektorant, mukolitik, antiseptik, analgjezik, antispazmotik, cikatrizues, antibakterial, antireumatik, febrifugë, deodorant, diuretic, antiparazitar, insekticid.
Përdorimi:
Kundër infeksioneve te rrugëve të frymëmarrjes, sidomos kundër atyre origjine virusale( ftohje, faringit, laringit, sinuzit, kollë e gripet, etj.), kundër etheve , kundër dhimbjeve muskulare, kundër reumatizmës, kundër nevralgjisë, kundër dhimbjes së kokës, kundër lodhjes së tepruar fizike e mendore.
Në problemet e lekurës: Përdoret kundër pickimeve nga insektet dhe kundërplageve te vogëla. I tretur ne krem ose në vaj masazhi relakson muskulaturën, shëron plagët dhe erupsionet, dekogjestiononlëkurën. Përdoret në shumë preparate kundër rënies së flokëve.
E perdorni si caj duke e ziere per 5-10 minuta, kullohet dhe embelsohet sipas deshires.

(Visited 196 times, 3 visits today)
Top