Terça-feira, 21/9/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Gjëndje e ç’rregulluar

Gjëndje e ç’rregulluar

pyetje pergjigje Pyetje për hoxhen

Gjëndje e çrregulluar

Selam Alejkum i nderua hoxhe deshta te pys i kam disa shenja kur po zgjohem ne sabah me u fal pom hapet goja kam randim ne trup mendimet negative syte po me rrin kuq e kur po shoqerohem me njerz po dokete vetja si i humbur a ka mundesi te jet mesysh a po diqka tjeter ?

Përgjigjje

Falenderimi i takon Allahut,salavatet dhe selamet qofshin mbi Muhammedin alejhi selam,familjen dhe shoket e tij. Alejkum selam we rahmetullahi we bereketuhu Vëlla i dashur,Allahu të forcoftë në rrugën drejtë Tij.Shejtani i mallkuar vazdimishtë përpiqet qe besimtarin ta largojë nga rruga e Allahut,prej tyre është pengimi në namaz,veçanërishtë në namzin e sabahut kur shejtani u thotë njerëzve besimtarë muslimanë,mos e prish gjumin tëndë ,është heret ,pusho edhe pak,e nëse besimtari tenton ai mundohet medoemos t’ia rëndoj trupin,e kështu me radhë.Me rëndësi është qe besimtari me gjithë pengesat qe ka nganjëherë nga shejtani i mallkuar ,ai është i mbrojtur nga Allahu.Po mos të ishte kështu,shejtanët do na shtrinin për tokë dhe nuk do na lejonin t’i kryejmë obligimet tona karshi Allahut qe domethënë ata kanë një vijë të kuqe ne raporte me besimtarët.Problemin qe ju e parashtroni këtu,mendoj se duhet fillimishtë t’i kryeni namazet me rregull dhe t’u përmbaheni lutjeve të mëngjesit dhe mbrëmjes. E nëse edhe pas një kohe nuk ka ndryshime atëhere nëse dëshironi ta tëstoni gjëndjen tuaj drejpërdrjetë e bëni një rukje-shërim me kur’an dhe sunnet,pastaj mundë të diagnostifikohet problemi juaj,e qe une përsonalishtë nuk e shof në shiqim të parë asesi si problem serioz .Allahu ua Lehtesoftë,ju Shëroftë dhe ju forcoftë në rrugën e Tij. Allahu e di më së miri! Hoxhë Musli Zymberi

(Visited 52 times, 1 visits today)
Tags:
Top