Quarta-feira’, 30/9/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Gështenja për zemren dhe veshkat

Gështenja për zemren dhe veshkat

geshtenja

Deri me tani është ditur se gështenja është shume efikase për shërimin e venave te pezmatuara, mirëpo pasi qe përmban pak natrium, preferohet edhe ne ushqimin e te sëmurëve nga zemra dhe nga veshkat.

Gështenja është një artikull ushqimor me vlere te larte energjetike. Përbërësi i tij kryesor është amidoni, pastaj përmban sheqer, proteina dhe yndyra.

Gështenja është e pasur me vitaminat e grupit B, vitamine A dhe ka edhe pak vitamine c. Përmban edhe minerale si kalium, fosfor, magnez, bakër etj. Gështenja është shume e shijshme e zier apo e pjekur, mirëpo nga ajo mund te përgatiten edhe ëmbëlsira, pure, gjellëra madje edhe buke.

(Visited 73 times, 1 visits today)
Top