Quinta-feira, 23/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Gështenja dhe dobitë e saj

Gështenja dhe dobitë e saj

1273219_498174416939105_135177195_o

Geshtenja ka pak kalori dhe nuk permban kolesterine. Edhe pse eshte nje fryt i thate, ajo ka shume pak yndyre dhe pjesa e brendshme e saj eshte e bute dhe niseshtore, me perqindjen me te larte te kalorive qe vijne nga sheqernat.

Ashtu si edhe frutat e tjera, eshte burim mikroelementesh, qe jane te dobishme per shendetin, pasi mund te parandalojne shume semundje. Gjithashtu, eshte e pasur me vitamine E, vitamine B3, kalium dhe inde bimore. Sheqernat dhe indet bimore thithen ngadale duke i dhene keshtu energji organizmit.

Geshtenjat konsumohen kryesisht te pjekura dhe kane nje shije te lehte te embel.

Vlerat ushqyese ne 40 grame:

Kalori: 104,

Sheqerna: 22g,

Proteina: 1,35 g,

Yndyra: 0,9 g, (7% e kalorive te pergjithshme).