Domingo, 29/1/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Gastriti

Gastriti
1909841_1675828885980010_3988768104979299151_n
Gastriti
Gastriti eshte inflamacion i pjeses mbeshtjellese te brendshme te stomakut. Si simptome eshte shume e hasur dhe ka nje game te gjere shkaktaresh. Kjo pjese e stomakut quhet mukoza (musoca) dhe permban qeliza speciale te cilat prodhojne acidin e enzimat qe fillojne tretjen e ushqimit. Ky acid ka potencialin te prishe e demtoje kete mbeshtjellje, prandaj qelizat ne kete zone prodhojne nje cipe te rreshqitshme per ta mbrojtur nga acidi (imagjino lengun vizkoz qe le pas kermilli)
Kur njeriu perdor alkohol ne sasi te shtuara ose nga bateri H. pylori, ky mekanizem mbrojtes prishet e barriera demtohet, ne kete rast kemi gastrit. Ne shumicen e rasteve gastriti nuk eshte problem serioz e largohet me trajtim, ne rastet kur lihet pa u mjekuar mund te zgjase per vite me rradhe.
Simptomat. Ne shumicen e njerezve nuk ka simptoma, se ato kane forme jo-erozive te shkaktuara nga nje infeksion bakterial. Ne disa individe haset me: djegje ne stomak, te vjella, ndjesi te vjelli, te ndjerit plot pas ushqimit. Nese membrana mbrojtese e stomakut eshte demtuar, e klasifikojme si gastrit eroziv. Zonat e demtuara, te pambrojtura nga mukusi, tashme ekspozohen ndaj lengut acidik te stomakut, kur kjo zgjat per nje kohe te gjate e quajme gastriti kronik.
Shkaqet. Gastriti zakonisht vjen nga:
• infeksioni, gati gjithmone nga Helicobacter pylori, ka dhe raste me parazite, kerpudhore, viruse etj qe mund te jene shkaktaret.
gastriti – inflamacion i pjeses se brendshme mbeshtjellese te stomakut
• Perdorimi ne nivele te larta i alkoholit dhe kokaines.
• Marrja rregullisht e aspirines, ibuprofenit e qetesuesve te klasifikuar si NSAID-te (anti-inflamatoret jo steroidale)
• Ngjarje stresuese, p.sh. ne demtime, semundje kritike ose pas nje operacioni. Pse kjo sjell gastrit, akoma nuk dihet. Mendohet se ulet qarkullimi i gjakut ne stomak.
• Me rralle, mund te vije nga reagime auto-imune. p.sh ne semundjen Hashimoto te gjendres tiroide ose tipin I te diabetit.
Gastriti i H. pylori. Shume njerez infektohen me kete bakter dhe nuk e dine. Jane aq te zakonshme keto infeksione e nuk kane simptoma por mund te shkaktoje inflamacion te mbeshtjelljes se stomakut. Zakonisht kjo haset ne moshat e vjetra dhe eshte shkaku i gastritit jo-erozive. Nje infeksion i tille i stomakut zgjat gjate gjithe jetes nese nuk trajtohet me terapine eradikuese per H. pylori.
Kur duhet te shkoni te doktori? Nese keni probleme me digjestimin [tretjen] e dhimbje stomaku, mund te provoni dicka vete fillimisht. Ndryshoni disa pjese te dietes e menyres te jeteses. Po ashtu, mund te merrni disa tipe antacidesh pa recete. Te mjeku shkoni kur:
• Simptomat e keq-digjestimit zgjasim > 1 jave ose me teper, ju keni dhimbje serioze ose ju ndikojne shume ne aktivitetin ditor
• Dhimbja vjen dhe pasi keni provuar antacidet pa recete.
• Kur villni gjak ose keni gjak ne fece (ngjyra eshte e erret)
Diagnoza. Mjeku juaj ka ne dispozicion disa teste per te gastritin:
• Test i gjakut, shihet per infeksion nga H. pylori e per anemi (mund te tregoje per gjakrrjedhje nga stomaku)
• Test i feceve, shihet per infeksion nga H. pylori e per gjak ne fece (tregues i hemorragjise nga stomaku)
• Test i frymes, pasi pini nje leng pa shije me karbon radioaktiv, fryni ne nje qese qe mbyllet. H. pylori shperbashkon lengun ne stomakun tuaj e testi ne frymarrje tregon karbonin radioaktiv
• Test endoskopik, ekzaminon sistemin digjestiv. Nje tub elastik (endoskopi) futet ne fyt neper ezofag e stomak dhe shikohet per shenja inflamacioni. Merret nje biopsi e vogel e stomakut, me apo pa narkoze.
• Radiografi me barium, nje alternative per te pare ndryshimet ne mbeshtjelljet e stomakut. Sot nuk preferohet pasi nuk ka saktesine e endoskopise.
Trajtimi. Tentohet te qetesohen simptomat dhe ti jepet kohe stomakut per tu vete-riparuar duke ulur sasine e acidit ne stomak. Po ashtu, ne rastet kur identifikohet shkatari trajtimi bazohet ne eleminimin e tij.
• Antacidet. Neutralizojne acidit ne stomak dhe kjo ju jep qetesim te shpejte.
• H2-bllokues te histamines, si ranitidina, ulin prodhimin e acidit. Jepen me/ pa recete.
• PPI, quhet PPI proton pump inhibitors (sic) si omeprazoli, ulin prodhimin e acidit ne menyre me efektive se bllokuesit e H2, dhe jepen me / pa recete.
Komplikacionet e Gastritit
• Ulcer e stomakut
• Polipe (rritje te vogla) ne stomak
• Tumore ne stomakun tuaj, qe mund te jene ose mund te mos jene kanceroze.
Megjithe keto keshilla se cfare mund te beni ju vete per te permiresuar gastritin, me duhet t’ju kujtoj se dhimbja e stomakut jo gjithmone eshte shenje e gastritit; ka nje game simptomash e shkaqesh, per te cilat e ve diagnozen mjeku qe ju ekzaminon ne person.
Fakt: ndryshimi Gastrit – Gastroenterit
• Gastriti: inflamacion i mbeshtjelljes se stomakut, jo gjithmone i shkaktuar nga infeksioni
• Gastroenteriti: inflamacion (irritim) i stomakut e zorreve, shkaktuar nga infeksioni.
Per te interesuarit qe duan te dine me teper per gastroenteritin, klik ne karten me poshte.
gastroenteriti