Sexta-feira, 14/8/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

GARCINIA CAMBOGIA

GARCINIA CAMBOGIA

”Ekziston një bimë e kuqe,e madhe sa një kokërr portokalli që njihet në botanikë me emrin GARCINIA CAMBOGIA.
Kjo bimë thahet dhe bluhet duke e bërë në këtë mënyre pluhur.
Ky pluhur ka pasur përdorime të ndryshme për shumë e shumë vite me radhë. Në Indi përdoret për infeksione te ndryshme.
Gjithashtu është përdorur si punë çamçakizi për të mbajtur të shëndetshëm dhëmbët dhe mishin e dhëmbëve.
Ne Indi, gjithashtu përdoret si erëz në gatim, sidomos në gjellët e famshme indiane “Keri”.
Në disa vende bima është përdorur si afrodiziak (nxitës i epshit seksual).
Në Kinë përdoret në diabetin tipi 2,në disa sëmundje mëlçie dhe për parazitë.

 

(Visited 106 times, 1 visits today)
Top