Domingo, 23/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

FTONI

FTONI

ftua

Cydonia oblanda .L fam Rosaceae eshte bime drunore ku arrin gjatesin deri ne 5 m.pershtatet ne te gjidhe llojet e tokes ,prejardhjen e ka nga persia lulezon ne mujin maj dhe frytin e pjek ne gjysmen e dyte te mujit tetor.fryti peveq qe ka shije te mire ai perdoret edhe ne mjekesine popullore,perveq frytit perdoret edhe gjethi.Fryti eshte i pasur me vitamina dhe minerale ku dominon acidi aksorbik(vitamina C) ftoni ndihmon ne sherimin e kollit,astmes,diares akute,nese e pjekim frytin e ftonit ose e ziejm ndihmon ne pezmatimin e lukthit dhe zorreve.Grate shtatezana nese gjate shtatzanise konsumojn ftua shume e ndihmoj femiun e tyre,do te lind nje femij i shendetshem dhe shume i fort.Gjethet e ftonit sheroj kollen,ato mblidhen gjat veres dhe thahen nen hije ku ka rrymim te ajrit,dy luge supe nga gjethet e thara pervlohet me 0.5l uje dhe embelsohen me mjalt.Pihet gjate dites.

(Visited 1,249 times, 1 visits today)
Top