Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Fryerje në stomak, ja cilët janë 5 shkaktarët dhe si mund ta zgjidhësh atë

Fryerje në stomak, ja cilët janë 5 shkaktarët dhe si mund ta zgjidhësh atë

Fryerje në stomak, ja çfarë e shkakton edhe si mund ta zgjidhësh.
Kjo ndodh kur acidi i stomakut rrjedh në ezofag duke shkaktuar urth. Ose ndoshta mund të jetë një hernia hiatus – kur një pjesë e stomakut ndjen shtypje deri në gjoks përmes një hapje në diafragmë, duke shkaktuar acidin e stomakut të rrjedhë përsëri. Disa mënyra për të luftuar këtë problem:

Mësoni shkaktarët tuaj dhe kështu mund t’i eleminoni këto probleme. 
1.Zvogëloni nivelet e stresit “Studimet tregojnë se stresi shkakton direkt probleme në stomakun tuaj,
2.Rrisni nivelin e baktereve të mira, siç janë probiotikët
3.Hani herët për të shmangur refluksin. Mundohuni të flini me një jastëk shtesë për të ndihmuar në reduktimin e rrjedhës së acidit.
4.Pini lëngje për të luftuar kapsllëkun.
5.Zgjidhni ushqimin. Eleminoni qepë, hudhër, lulelakër, mollë dhe lakër.

Kur duhet të shqetësohemi?
Edhe pse shumica e problemeve të tretjes zbresin në kushte të pakëndshme, por jo të rrezikshme për jetën si urthi, disa simptoma mund të tregojnë kushte më serioze si kanceri i zorrëve – veçanërisht nëse jeni mbi 50 vjeç.

Kirurgu gastrointestinal Dr Nick Ëest këshillon: nëse përjetoni ndonjë nga simptomat paralajmëruese të mëposhtme duhet të shkoni tek mjeku:
Një ndryshim i vazhdueshëm në zakonin e zorrëve (kapsllëk, diarre ose të dyja)
Çdo gunga ose grumbuj rreth fundit apo stomakut tuaj
Gjakderdhje nga fundi yt
Humbje e pashpjegueshme e peshës
Fryerje të vazhdueshme duhet të kontrollohen gratë për kancerin e vezoreve.

Burimi: Dailyrecord
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 734 times, 1 visits today)