Quarta-feira’, 25/11/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Fruti që i jep fund pagjumësisë dhe nxit funksionimin e trurit brenda minutave

Fruti që i jep fund pagjumësisë dhe nxit funksionimin e trurit brenda minutave

Ritmit i lartë i jetesës ka bërë që shumë njerëz të vuajnë nga pagjumësia. Por a keni dëgjuar për Kuenepën? (Quenepa). Ky frut ekzotik është mahnitës dhe shumë i shëndetshëm. Vjen nga Amerika e Jugut, por gjendet edhe tek pyjet e thata në Amerikën Qendrore dhe në Karaibe. Shija është e thartë dhe e ëmbël njëkohësisht. Ka një tul të hollë dhe një ngjyrë jeshile të zbehtë.

Ja disa nga lëndët ushqyese që ka ky fryt:
Vitaminë C
Vitamina B1, B3, B6 dhe B12
Aminoacide
Minerale
Proteina
Acide yndyrore te pangopura
Kalçium
Fibra
Hekur
Karoten

Ky frut ka shumë fibra dhe kjo ndihmon në kolesterolin e lartë dhe kapsllëkun. Ka vitamina A për rritjen e imunitetit. Ka minerale si kalciumi për dhëmbët dhe kockat, antioksidantë për luftimin e kancerit dhe radikalëve të lirë. Ka fosfor për tretje të mirë dhe hormone të balancuara. Në të njëjtën kohë rregullon presionin e gjakut dhe astmën.

Dobitë shëndetësore të këtij fruti:
Heq parazitët
Rrit imunitetin
Lufton çështjet e mushkërive dhe urines
Rrit shëndetin riprodhues
Trajton problemet e veshkave
Trajton kapsllëkun
Lufton anemone
Zvogëlon kolesterolin dhe trigliceridet
Ndalon gripin dhe bronkitin
E bën lëkurën tonë elastike dhe plot shkëlqim/Shije.al

 

(Visited 609 times, 1 visits today)
Top