Quarta-feira’, 29/1/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Frutat e imta

Frutat e imta

Frutat e imta

Te gjithe frutat jane te mire si burim i materive ushqyese por dredhezat, molinat, boronicat dhe manaferrat dalin fitimtare nga te gjite.

Ato jane me permbajtje te lart te vitaminave dhe fibres.

Jane burim i shkelqyer i antioksiduesve, perzierje qe mbrojne trupin tone nga stresi i perditshem. Antioksiduesi anthocyanin ne to ka tri her me te forte fuqin anti-stres se sa vitamin C dhe njihet si bllokues i shkaktuesve kancerogjen e gjithashtu edhe efekteve te shume semundjeve te lidhura me mplakjen.

Ato ndihmojne memorien tuaj. Antioksiduesit ne to besohet te permirsojne fuksionin e trurit.

Keto fruta te fresketa jane jo armiqsore ne stomak dhe natyrisht jane te pasura me uje dhe kalori. Edhe si te thara (terura) ato ofrojne ushqyeshmeri te shkelqyshme, por pasiqe shumica e ujit ne to mungon, kalorit e tyre jan me te koncentruara dhe ju perfundoni duke ngren me shume.

Mbledhni gjersa i gjeni te fresketa gjat veres kur ka shume dhe jane me lire. Ngrini ne ndonje qese qe te keni antioksidues gjat gjith vitit. Perzi me yougurt apo me musli dhe me fruta tjera dhe keshtu ofroj vetvetes antioksiduesit e nevojshem qe te jeni te shendosh.

(Visited 41 times, 1 visits today)
Top