Sábado, 30/9/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Francë: një ushtar francez u arrestua për përgatitjen e një sulmi terrorist ndaj një xhamie

Francë: një ushtar francez u arrestua për përgatitjen e një sulmi terrorist ndaj një xhamie

Një ushtar francez, i cili kryente shërbimin ushtarak në një bazë ajrore në Lyon, u arrestua me dyshimin për përgatitjen e një sulmi ndaj një xhamie, deklaroi Ministria franceze e Punëve të Brendshme.

cc29af8b4347297f014da872b1843b84_XL
Ministria gjithashtu njoftoi se ushtari 23-vjeçar kishte kryer edhe më parë një sulm ndaj një xhamie dhe se ai kishte pikëpamje terroriste të ekstremit të djathtë.
I dyshuari ishte duke planifikuar një sulm të armatosur ndaj një xhamie në fund të muajit të shenjtë të myslimanëve, muajit të Ramazanit.
Kohët e fundit Franca është hasur me aktivitetet në rritje të grupeve ekstremiste. Vetëm gjatë këtij muaji janë ndaluar tre organizata të ekstremit të djathtë.