Sábado, 22/1/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Forca qe ka marrja mesysh

Forca qe ka marrja mesysh

 

Ishin dy shoke qe kishin bageti e njeri ja ha mesysh tjetrit dhe ato ngordhin dhe tjetri nga inati qe i beri shoku shkon tek ai qe kishte nje pallat 6 katesh te porsaperfunduar dhe e shkaterron ate vetem duke e pare.
Ne kohet perpara I linin njerzit 3 dite pa ngrene dhe per te qene te forte per te marrur mesysh dhe e dergonin tek ai person qe deshironin ta merrnn ne sysh si psh ne pasuri bageti etj.
Ne kohet e sotme ajo qe esht eme e zakonshmja eshte semundja e kancerit , Nje ngjarje tjeter ku shoku shokun e merr mesysh me cudi dhe atij i bie te fiket.

Personi qe mori me sysh mori abdes dhe lau rrobat e brendeshme nga mesi e poshte me ujin e tyre (te abdesit dhe rrobes se brendeshme qe prek auretin) Ia hodhen te semurit dhe ai u çua ne kembe.

Fuqia qe ka njeriu mund te vrasi dhe veten , Shpejtesia e mesyshit eshte me e madhe se sa shpejtesia e xhineve.
Ndodh qe duke folur ne telefon nga lindja ne pernendim dhe flet per nje çeshtje dhe nuk thua MASHA-ALL-LLAH , dhe mesyshi kalon nga nena tek fmemija i saj kur eshte shtatzane.
Mesyshi ndikon ne pune, ne floke ne pamje , ne fe, ne adhurim etj.
Ne te dukshme dhe te padukshme.
Ndikon ne jeten bashkshortore, ne familje e ne fis.

Profeti sel All-llahu alejhi we selam ka thene:
“Mesyshi eshte i vertet, mund ta fusi njeriun ne varr e devene ne vorbe.

Mund te ndodhe edhe me zogjt ne ajer dhe kete e kemi pare me sy, Tek bimet , pemet, dhe mbi te gjitha llojet e sendeve.
E mund te ndodhin ne ato gjera qe terheqin shikimin.
Syri jone ka disa rreze qe vine nga nje energji e brendeshme qe njeriu nuk mund ti shoh dhe leshohen mbi ate gje qe merret mesush pa e kuptuar ose me dije.

Shenjat | Simptomat.
Iben Kajim thote: Kjo eshte shkence qe e dine njerez te veçante qe e studjojne ate.

1.Hapja e vazhdueshme e gojes
2.Lemza e vazhdueshme.
3.Gromesima ne rastin e pangopjes mund te jene te njejtat ehde me magjine.
4.Krruajtja
5.Te peshtyrit e panderprere
6.Shfaqja e kokrrave ne trup
7.Shenja ne trup ne formen e syrit
8.Temperatura pa shkak
9.Ngushtimi i njeriut nga brenda pa shkak
10.Vesveset, pertacia , keputje fuqie.
11.Shendoshja e njeriut tek njerezit qe nuk hane.
12.Ngacmimet mendore
13.C’menduria, frika, harresa, jo vendosja.
14.Kotje kur njeriu lexon kur’an.
15.Teshtima pa shkak.
16.Renia e flokeve sidomos tek grate
17.Shfaqja e njollave te zeza posht syrit , pa qene i lodhur dhe nga pagjumesia.
18.Ndryshimi i nje pjese te fytyres (deformimi, shtremberime te fytyres)
19.Dhimbje koke pa shkak
20.Shfaqja e disa pullave ne lekure
21.Dhimbje e kokes pa shkak
22.Rrjepja e lekures ne sqetull dhe ne auret
23.Nuk i rrihet ne shtepi sidomos ne kohen e akshamit, jo optimist e probleme te tjera
24.Semundje te renda dhe te njepasnjeshme dhe doktorret nuk gjejne shkaqe.
25.Mos efekti i ilaçeve
26.Buburrecat , milingonat ne shtepi pa shkak, edhe ne vendin e punes…
27.Te qarit e femijes kur vete ne nje shtepi tjeter edhe kjo pa shkak.

(Visited 341 times, 1 visits today)
Top