Quarta-feira’, 3/6/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Fillon llogaritja verore e kohës

Fillon llogaritja verore e kohës

SHKUP (АА) – Me zhvendosjen e akrepave të orës për një orë para, gjegjësisht nga ora 2 në 3, prej sonte pas mesnate fillon llogaritja verore e kohës, raporton Anadolu Agency (AA).

Llogaritja e tillë e kohës do të zgjasë deri në javën e fundit të tetorit, gjegjësisht më 28 tetor në ora tre të mëngjesit, kur akrepat e orës do të zhvendosen për një orë prapa.

Kalimi nga llogaritja dimore në atë verore të kohës është vendosur me arsyetimin se “vazhdon” dita, mundësohet kursimi i energjisë elektrike, rritet prodhimtaria e fuqisë së punës, përmirësohet përshtatja e njerëzve dhe dita e punës bëhet më efikase.

(Visited 18 times, 1 visits today)
Top