Quinta-feira, 18/8/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Fieri i krojeve (Adiantum capillus veneris)

Fieri i krojeve (Adiantum capillus veneris)

Fieri i krojeve(Adiantum capillus veneris)

Eshte nje bime mjeksore 15 -20 cm e gjate rritet ne shkembinj me hije dhe lageshti anes perrenjve e krojeve natyrale.

Perdoret per pastrimin e gjakut duke shtuar urinimin ,ndihmon ata qe kane probleme me renien e flokeve duke vepruar ne rrenjen e tyre.

Ndihmon ne permiresimin e frymemarrjes,permirson tretjen duke ndihmuar temthin ne prodhimin e lengut te tij,ndihmon kunder kolles gelbazes e ftohjes,kuron humbjen e zerit bronkitit astmes,rregullon ciklin menstrual.Keshillohet si nje bime e dobishme kunder pirjes se duhanit e kunder alkoolit.

Pergatitja eshte e thjeshte 3 gota uji i valojme pastaj i hedhim nje luge gjelle nga bima e valojme nje minute e ftohim 20 min e pime 3 here ne dite nje ore pas ushqimit.Per floket lahet koka disa here ne dite.

 

(Visited 336 times, 1 visits today)