Sexta-feira, 17/9/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Femrat e mbulura jane me te lumturat

Femrat e mbulura jane me te lumturat

mbulesa

Njeriu vazdhimisht eshte ne kerkim te lumturise dhe cdo hap qe e ben ne jete e ben per te qene me i lumtur.
Por ne kemi harruar se kjo lumuturi qe e kerkojme gjendet tek Ai qe e ka ne dore lumturine dhe Ai eshte Allahu.
Sa me shume qe i afrohemi Allahut me vepra te mira dhe me dhiker aq me te lumtur dhe me te kenaqur do te jemi me jeten.

Ndersa ndodh e kunderta per ato qe e kane lene rrugen e Allahut dhe kerkojne lumturi ne ndonje rruge tjeter dhe nga ndokush tjeter.Kush vepron ne kete menyre gjithe jeten do ta kaloje ne deshperim dhe ne kerkim te lumturise por duke mos e gjetur ate kurre.

Allahu ne kuran thote:
“E kush ia kthen shpinën udhëzimit Tim, do të ketë jetë të vështirë…”
(Kur’an, 20:124)

Kjo sigurisht qe vlene edhe per motrat muslimane qe kerkojn te jene me te lumtura dhe “moderne”duke e braktisur mbulesen dhe njekohesisht duke braktisur rrugen e Allahut.
Por sic e pame me pare,se nese braktis urdherin e Allahut ku hyn edhe mbulesa,femrat muslimane kurre nuk do te gjejne lumturi,dinjitet dhe respekt nga te tjeret.
Edhe pse kete dukuri te shemtuar motrat muslimane e moren nga te palumturat(jo besmimateret) ato prap se prap mendojne se zhveshja do tju sjelle lumturi.

A thua motrat tona lakmojne tek perendimoret te cilet si pasoje e zhveshjes kane nivel te lart prostitucioni,amoraliteti,tregti te femrave,divorcesh,dhe te semundjeve seksuale vdekjeprurese.

Allahu na ka mbuluar pjeset e turpshme(avretin) si mbrojtje ndaj ketyre dukurive por si duket ne me vet deshire i kerkojme te keqijat,duke mos menduar per pasojat me pas.
Mbulesa mjafton në ditët e sodit që e mbron nga ngacmimet të ndryshme që bëhen femrave, e cila është nënçmim i madh.

Te behemi te mencur dhe ti shikojme me radhe pasojat e kesaj dukurie dhe sigurisht se do te pajtohemi me fjalet e Allahut se kjo eshte nje rruge e shemtuar.

-Nuk mund nje femer te jete e lumtur kur nje mashkull e shikon vetem si objekt seksual per ti permbushur nevojat e tij epshore dhe jo ta vleresoje sipas personalitetit te saj.

-Nuk mund nje prind te jete i lumtur kur vajza e tij te beje gjera te pamoralshme si pasoje e zhveshjes.

-Nuk mund nje moter muslimane te pajtohet me zhveshjen,kur burri i saj te shohe gra te tjera te zhveshura dhe te lidhet me gra te tjera,si pasoje e perhapjes se kesaj dukurie.

-Nuk mund nje femije te jete i lumtur kur te shohe divorcin e prinderve te tij,divorc i cili ne shume raste ndodh si pasoje e ketyre dukurive te shemtuara

-Nuk mund nje vella te gjeje lumturi kur motra e tij te beje gjera te pamoralshme dhe te pahishme si pasoje e zhveshjes.

-A thua eshte i kenaqur ai burre i cili ka grua te zhveshur dhe trupin e saj e shikojne qindra burra tjere e ai aspak te mos xhelozoje.

-Nuk mund asnjehere nje shoqeri e tere te jetoje ne lumturi deri sa kjo dukuri eshte ne mesin tone.

Nuk duhet anjehere qe motrat tona muslimane ta ulin veten ne nivelin e kafsheve duke treguar pjese te trupit te tyre njerezve dhe te lene rrugen e Allahut,rruge e cila te meson te jetosh i lumtur dhe e trajton gruan si princeshe.

Allahu u beri nder femrave duke dhene mbulesen dhe ne Kuran thote:
“ O Pejgamber, thuaju grave tuaja, bijave tuaja dhe grave të besimtarëve le t’i venë shamit mbi trupin e tyre, sepse kjo është më afër që ato të njihen se nuk janë rrugaçe e të mos ofendohen. Allahu fale gabimet e kaluara, Ai është Mëshirues.”(El-Ahzab;59).

Motrat muslimane duhet te jetojne ashtu sic deshiron Allahu e jo sic deshirojn meshkujt.

“Kur t’ju vijë udhëzim nga ana Ime, kush do ta pasojë atë, as nuk do të humbë, as nuk do të bjerë në mjerim” (Ta-Ha: 123) Kuran

Autor: M.Kadria

(Visited 179 times, 1 visits today)
Tags:
Top