Terça-feira, 17/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Farat e Fenelit ju largojnë gazrat nga zorrët

Farat e Fenelit ju largojnë gazrat nga zorrët

Farat e Fenelit ju largojnë gazrat nga zorrët

Përveç se përmbajnë kalium, magnez, fosfor, kalcium dhe vitamina A dhe C, ata gjithashtu ofrojnë një
shumëllojshmëri të përfitimeve shëndetësore që ndihmojnë në humbjen në peshë. Farat e fenelin ndihmojnë në rritjen e metabolizmit. Metabolizmi është shkalla në të cilën qelizat tona përdorin energjin që kemi fituar nga ushqimi që konsumojmë. Duke nxitur dhe përshpejtuar këtë proçes, kaloritë që konsumojmë përdoren nga qelizat më shpejt, që të dya na jepin energji dhe na ndihmojnë për të djegur dhjamin nga trupi ynë.

Ndalon urinë nervoze: farat e fenelit me ujë pengojnë tkurrjen e muskujve, e cila ndihmon në pengimin e urisë nervoze duke lehtësuar muskujt e barkut. Pastron gjakun, farat e fenelit ndihmojn largimin e mbetjeve të acidit të urinës në gjak, dhe përveç kësaj, prish acidet e stomakut duke parandaluar akumulimin e yndyrës shtesë në mëlçi.

Ndihmon në pastrimin e trupit nga toksinat:
Në botën e sotme, ne jemi të rrethuar nga toksina në çdo cep: gazrat e makinave, produktet kozmetike kimike, uji i ndotur dhe mishrat e proçesuar. Farat e fenelit ndihmojnë në pastrimin e trupit, duke i larguar këto toksina përmes veshkave.

Nxit prodhimin e melatoninës: Melatonina është hormoni përgjegjës për ciklin e gjumit. Një kohë prej 6-9 orë gjumë është thelbësor për shëndet të mirë dhe ndihmon në ruajtjen e duhur të peshës. Pirja e çajit me fara feneli ndihmon të sigurohemi se nivelet e melatonit në trupin tonë të punojnë në favorin tonë dhe të parandalojnë pagjumësinë.

Shënim: Kjo nuk do të thotë se pirja e çajit me fara feneli do të bëjë që ju të flini, krejt e kundërta: Gjatë ditës ju do të ndjeni më shumë energji, do të vini re se është më e lehtë rënia në gjumë kur ka ardhur koha. Nëse ju dëshironi për të filluar me kujdes, fillojeni me 1-2 filxhan në ditë që të shohni se si reagon trupi juaj, më pas e shtoni sasin deri në 4 filxhan në ditë. Doza për çajin: 2 lugë gjelle fara feneli në 1 litër ujë, duke e filluar konsumin e saj që në mëngjes duke e pirë atë gjatë gjithë ditës.

(Visited 533 times, 1 visits today)