Sábado, 6/6/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Fara kungulli nje burim i mrekullueshem i proteinave dhe zinkut

Fara kungulli  nje burim i mrekullueshem i proteinave dhe zinkut

Pasuria e kungullit me beta karotene e bejne ate burim kryesore te vlerave ushqyese. Beta karotene eshte kompontenta kryesore e viamines A, e cila parandalon kancerin dhe forcon komunikimin qelizor ne sistemin imunitar. Nese nuk mund te hani kungull shpesh, edhe sigurisht se nuk kemi kungull gjat gjithe motit, atehere ha fara kungulli sepse jane nje burim i mrekullueshem i proteinave dhe zinkut. Ato gjithashtu besone se ulin kolesterinen.

(Visited 135 times, 1 visits today)
Top