Segunda-feira, 13/7/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Fara e zeze (kokerra e zeze,nigella sativa lat.; habet sevda)

Fara e zeze (kokerra e zeze,nigella sativa lat.; habet sevda)

fara e zeze

Profeti Muhamed eshte shprehur: “Perdorni faren e zeze, me te vertet ajo eshte nje ilac per te gjitha semundjet pervec vdekjes “.

Ketu jane disa semundje te cilat jane sheruar nga fara e zeze:
1. Renia e flokeve
2. Dhimbje koke
3. Pagjumesia
4. Marramendje dhe dhimbje veshi
5. Alopecia dhe zbokthi
6. Migrena
7. Dhimbje dhembi, gryket dhe pezmatim i fytit
8. Cregullimi i gjendrave endroktrine
9. Fytyre
10.Te gjitha llojet e semundjeve te lekures
11. Lythat
12. Lebra
13. Per nje pamje te kendshme dhe te mire
14. Per sherimin e shpejte ne fraktura
15. Reumatizmi
16. Diabeti
17. Hipertensioni
18. Për uljen e kolesterolit në gjak
19. Pankreasit
20. Per shperberjen dhe shkarkimin e gureve
21. Ulcra
22. Hepatit
23. Pastrimin e gureve ne temth
24. Impotence seksuale
25. Per te gjitha semundjeve te frymemarrjes
26. Per sistemin e ngrohjes dhe te qarkullimit
27. Dhimbje barku
28. Diarre dhe gazrave.

Gjithcka qe ju duhet te beni eshte te perdorni faren e zeze dhe sidomos vajin e fares e cila perfshin sekretet e saj. Analiza ne faren e zeze zbuloi se fara permban fosfate, hekur dhe komponime karbohidratesh se bashku me antibiotiket te cilat jane te afte per te vrare mikrobet. Analiza kimike e fares gjithashtu zbuloi se ai permban karotene i cili konvertohet ne Vitamin A. Analizat e tjera te provuar mbi faren vertetuan se permban hormone seksuale te fuqishem, stimulues, diuretik, enzimat e tretjes e shume komponime te tjere te dobishme

(Visited 162 times, 1 visits today)
Tags:
Top