Quarta-feira’, 22/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Fakte te mahnitshme per mangon

Fakte te mahnitshme per mangon
mango
•Emri Mango vjen nga fjala ne gjuhen Tamil. Kur tregetaret portugez u vendosen ne Indine Perendimore ata e adaptuan emrin si ‘manga’.

•Gati gjysma e mangove ne bote kultivohen ne Indi duke e bere ate prodhuesin me te madh ne bote.

•Mango eshte fruti kombetar i Indise, Pakistanit dhe Filipinet. Eshte gjithashtu edhe pema kombetare e Bangladeshit

•Mangot jane burim i shkelqyer i vitaminave A dhe C, dhe per ata qe jane fizikisht aktiv, qofte duke punuar jashte apo per ata qe jane vazhdimisht ne levizje, mango eshte nje menyre e mire per te plotesuar kaliumin e humbur.

•Fruti i mangos ne te cilen fara nuk eshte formuar plotesisht, mund te kombinohet me kripe dhe mjalt per te trajtuar diarene, plogeshtine e mengjesit, kapsllekun dhe ndihmon tretjen. Mango gjithashtu sherben per trajtimin e goditjes nga vapa.

•Triterpene dhe lupeoli qe gjenden te fruti i mangos jane efektive ne frenimin e rritjes se prostates dhe kancerit te lekures.

•Ka reth 1000 varietete mangosh ne Indi megjithate vetem disa varietete rriten per tregeti.