Sábado, 10/6/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Erdogan do të ndërtojë xhami në sheshin Taksim, ja si do duket (FOTO)

Erdogan do të ndërtojë xhami në sheshin Taksim, ja si do duket (FOTO)

Janë bërë publike skicat e para të xhamisë që do të ndërtojë Erdogan në sheshin Taksim, që është sheshi qendrorë të Stambolli. Sipas arkitektit Ahmet Bekir Alp, skicat e para të xhamisë, ishin konsideruar si “shumë të përparuara”, për këtë u bënë disa ndryshime.

 

Xhamia do të ndërtohet në një truall 2500 metër katrorë.

Do të ketë 7-të kate nën dhe, ku sipërfaqja totale e kësaj ndërtese do të jetë 17.000 metra katrorë. Në këtë xhami do mund të luten 1450 besimtarë myslimanë dhe punimet për ndërtimin e saj parashikohen të përfundojnë për tre vite. /alb-observer/