Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Eleminova alkoolin dhe kafen per 15 muaj, ja çfarë ndodhi!

Eleminova alkoolin dhe kafen per 15 muaj, ja çfarë ndodhi!

Sot u bënë saktësisht 15 muaj që nuk pi më as alkool dhe as kafe!
Miqtë e mi në rrjetet sociale më kërkuan që të ndaja me ta përvojën time prandaj edhe po ju shkruaj!

Këto janë gjërat që zbulova pasi nuk piva më alkool dhe kafe për më shumë se një vit:
1. Kurseva thuajse 1000 dollar në muaj. Pas dy muajsh vura re që në llogarinë time bankare ishin ruajtur disa para më shumë. Pasi bëra një llogari, rezultoi që harxhoja rreth 35 dollarë në ditë me 2-3 kokteile në mbrëmje!
2. Bëj më pak thashetheme! Kjo u vu re menjëherë sepse dihet që tryezat ku konsumohet shumë alkool, në qendër të tyre kanë thashethemet për të tjerët. Sot, kur miqtë më ftojnë të bashkohem me ta për një gotë, u përgjegjem negativisht sepse nuk dua të bëj biseda të kota me një grup të dehurish!
3. Cilësia e gjumit është përmirësuar shumë! Nuk e kam fjalën vetëm për lehtësinë me të cilën më zë gjumi por edhe për cilësinë e gjumit. Fle më mirë dhe zgjohem me më tepër energji!
4. Me eleminimin e kafes kam larguar panikun dhe stresin! Kjo ndoshta nuk vlen për të gjithë por pa kafe, unë arrij të clodhem më shumë. Ndër të tjera zbulova që, të socializohesh me nejrëzit, pra të dalësh me tan ë kafene, nuk ke fare nevojë pse të marrësh edhe pijen!

Ndryshova zakonet e mira së pari për kuriozitet ndërsa tani vazhdoj ta bëj sepse më pëlqen jeta që zbulova!

Burimi: Huffington post/living

(Visited 245 times, 1 visits today)