Quinta-feira, 8/6/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Eksperti amerikan: Vendimi është marrë, Shqipëria do pranojë armët kimike siriane (VIDEO)

Eksperti amerikan: Vendimi është marrë, Shqipëria do pranojë armët kimike siriane (VIDEO)

vendimi armet kimike

Vendimi për t’i asgjësuar armët kimike siriane në Shqipëri është marrë dhe ai do të bëhet i ditur të premten”.

Kështu ka deklaruar një personazh shumë i njohur amerikan, Paul Ëalker, drejtor i programit “Green Cross International”, duke folur për televizionin “Al Jazeera”.

Ai tha se në vendin tonë do të transferohen pothuajse të gjithë agjentët kimikë.

I pyetur nga gazetarja se pse u përzgjodh Shqipëria si destinacion për të bërë shkatërrimin e armëve kimike, Ëalker u shpreh: “Këtë pyetje bëra edhe unë para pak javësh. Kush e kishte menduar Shqipërinë? Shqipëria ka kaluar nëpërmjet një procesi të shkatërrimit të armëve në vitin 2007. Ata kishin një arsenal të vogël armësh kimike dhe Organizata për Parandalimin e Armëve Kimike, zbuloi se këtij vendi (Shqipërisë) iu deshën gjashtë muaj për të shkatërruar 16 ton të një agjenti të quajtur gaz mustard që iu ishte dhënë nga Kina. Ata gjithashtu janë treguar të gatshëm kur SHBA dhe Rusia kanë kërkuar se cili vend  mund të shkatërrojë këto armë”./ep