Segunda-feira, 29/5/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Egjipti heq gjendjen e emergjencës dhe shtetrrethimit

Egjipti heq gjendjen e emergjencës dhe shtetrrethimit

egjipti

Gjendja e emergjencës dhe shtetrrethimit është hequr në mbarë Egjiptin, njofton BBC.

Gjendja e emergjencës dhe e shtetrrethimit gjatë natës filloi më 14 gusht pasi forcat e grusht shtetit penguan protestat nga mbeshtetesit e presidentit Muhamed Mursi.

Gjendja emergjente ishte parashikuar që të zgjasë për një muaj, por zgjati per tre muaj të tërë. Shume njerëz jane arrestuar, dhe shume biznese jane dobësuar si pasoje e trazirave te sjellura nga grusht shteti ushtarak i tre korrikut, trazira te cilat lane mijera te vdekur dhe dhjetera mijera te arrestuar. /mesazhi/