Sábado, 10/6/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Egjipt, vritet bija e liderit të Vëllazërisë Myslimane

Egjipt, vritet bija e liderit të Vëllazërisë Myslimane

bija e liderit

Bija e njërit nga udhëheqësit kryesor të Vëllazërisë Myslimane, Muhamed el-Beltagi është vrarë në sheshin Rabaa el-Adevije. Lajmin e ka konfirmuar vëllai i saj.

“Motra ime Esma u martirizua,” njoftoi Amar el-Beltagi nëpërmjet Twitter.

17-vjeçarja Esma el-Beltagi u qëllua në gjoks dhe në shpinë dhe vdiq nga plagët e marra.

Së paku 300 persona janë vrarë dhe 5000 të tjerë janë plagosur kur policia po shpërndante dhunshëm protestuesit pro-Mursi, të cilët kërkojnë kthimin e legjitimitetit demokratik në vend.

/mesazhi/