Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Efektet negative të stresit mbi trupin e njeriut

Efektet negative të stresit mbi trupin e njeriut

Efektet negative të stresit mbi trupin e njeriut nën këto kategori bazë:

Ankthi dhe Paniku: Ndjenja se ngjarjet janë duke dalë jashtë kontrollit

Djersitje vazhdimisht në rritje

Zëri ndryshon: belbëzim, dridhje zëri

Hiperaktivitet: shpërthim i paprishtëm i energjisë, kontroll i dobët diabetik

Telashe gjumi: ankth

Sëmundje të lëkurës: Njolla, puçrra fytyre, ethe, psoriasis dhe eczema

Indikacione të tretjes: Dispepsi, vjellje, ulcera

Tendosje e muskujve: kërcëllitje apo shtrëngim i dhëmbëve, dhembje në nofull, kurriz, qafë dhe supe

Infeksione të intenzitetit të ulët: Ftohje, etj.

Migrenë

Rrahje të shpeshta zemre, dhimbje gjoksi, tension i lartë i gjakut

Çekuilibrim i veshkëve, mbajtja e ujit

Çrregullime të frymëmarrjes, gulçim

Alergji

Dhimbje të nyjeve

Gojë dhe fyt i thatë

Infarkt

Dobësim i sistemit imunitar

Tkurrje në regjionin e trurit

Ndjenja e fajit dhe mungesa e vetëbesimit

Konfuzion, paaftësi për të analizuar saktë, aftësi të dobëta mendimi, mbamendje e dobët

Pesimizmi ekstrem, duke besuar se çdo gjë po shkon keq

Vështirësi në lëvizje apo në qëndruarit I qetë

Paaftësi për koncentrim apo vështirësi gjatë koncentrimit

Nervozizëm, ndjeshmëri ekstreme

Mungesë arsyeje

Ndjenja të pafuqisë dhe pashpresës

Humbje apo shtim i apetitit