Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Efektet e shëndetshme të kungullit

Efektet e shëndetshme të kungullit

Kungulli ështënjë proodukt i cili është i njohur për përbajtjen e alfakaroteni, një substancë e cila është aleat kundër plakjes, lëndë ushqyese për shëndetin e lëkurës të mirë, sepse nxit procesin e ripërtëritjes dhe rrit prodhimin e kolagjenit të lëkurës.

Vitaminat C dhe E ndodhen në kungull, ku Vitamina C është e njohur për forcimin e sistemit imunitar, por edhe promovon shëndetin kardiovaskular. Kungujt janë gjithashtu burim i mirë i fibrave natyrore.

Vetëm një gjysmë filxhan kungull ju jep 5 gramë fibra. Fibrat ndihmojnë në promovimin e tretjes të mirë dhe shëndetin gastrointestinal. Përveç kësaj, përmban vitamina të tjera ushqyese dhe minerale.

Kalium, magnez dhe vitaminë B5 janë gjetur të gjitha në tulin e kungullit. Farat e kungullit janë mjaft organike dhe ushqyese për trupin. Ato janë një burim natyror i vitaminës E, hekur, magnez, kalium, zink dhe acide yndyrore esenciale.

Është i lehtë dhe i shijshëm edhe përdorimi i pjekur i kungullit.
Përveçse të freskët që e gjeni sidomos në vjeshtë dhe i konservuar ka po aq cilësi sa i freskët. /albeu.com/