Domingo, 15/9/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ecja – 7 Dobitë shëndetësore që fitoni nga ecja 30 minuta në ditë

Ecja – 7 Dobitë shëndetësore që fitoni nga ecja 30 minuta në ditë

Ecja çdo ditë është e ngjashme me atë thënien e vjetër të mollës: “Një mollë në ditë ndash mjekut mi ik” edhe ecjes i shkon “Ecë çdo ditë ndash mjekut mi ik”. Ecja ndihmon duke ju ndihmuar që të humbni peshën dhe largoni stresin për të ulur tensionin e gjakut dhe për të zvogëluar rrezikun për shumë sëmundje kronike, ju, duke ecur apo shetitur rregullisht çdo ditë është një nga gjërat më të mira dhe më të lehta që mund të bëni për shëndetin tuaj, thotë Melina B. Jampolis, MD, autore i librit të ri The Doctor on Demand Diet. “Ecja është ushtrimi numër një që i rekomandoj shumicës së pacientëve të mi sepse është shumë e lehtë për të bërë, një palë patike, dhe ka përfitime të jashtëzakonshme mendore dhe fizike “, thotë ajo. Ja se çfarë mund të prisni kur filloni të ecni nga vetëm 30 minuta çdo ditë, shumicën e ditëve të javës.

1. Ecja Përmirëson Disponimin Tuaj

E pra, duke shkuar për një shëtitje është një strategji zero kalori me të njëjtat përfitime, thotë Jampolis. “Studimet tregojnë se ecja e rregullt në të vërtetë ndryshon sistemin tuaj nervor aq shumë sa që ju do të përjetoni një rënie në zemërim dhe armiqësi”, thotë ajo. Për më tepër, kur ecni me shoqërinë tuaj, ju përparoni me, thotë partneri juaj, një fqinj, ose një mik i mirë – ai ndërveprim ju ndihmon të ndiheni të lidhur, thotë Jampolis, që nxit dhe ngrit disponimin. Së fundi, duke ecur jashtë ju ekspozoheni ndaj rrezeve natyrore të diellit, të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e çrregullimeve afektive sezonale (SAD), duke e bërë atë një antidot të mundshëm për depresionin e dimrit, thotë Jampolis.

2. Ecja Zhvillon Kreativitetin Tuaj

Nëse ndjeheni i mbërthyer në punë ose po kërkoni një zgjidhje për një problem të ndërlikuar, hulumtimet tregojnë se është ide e mirë që të lëvizni: Sipas një studimi të vitit 2014 në Journal of Experimental Psycology, Learning, Memory and Cognition, duke ecur mund ta nxisim kreativitetin. “Studiuesit administruan teste kreative të të menduarit për subjekte disa të cilit ishin ulur e ca tjerë duke ecur dhe zbuluan se ata që ecnin mendonin më kreativisht sesa ulurit”, thotë Jampolis.

3. Gjinset Tua Do Shlirohen

Kjo mund të duket e qartë, por sigurisht që është një përfitim i kënaqshëm për ata që fillojnë të ecin rregullisht, thotë Jampolis. “Gjerësa vazhdoni të ecni, mund të vëreni se pantallonat tuaja fillojnë të bien më lirshëm në mesin (belin) tuaj, edhe nëse numri në peshore nuk po lëviz shumë,” thotë ajo. “Kjo për shkak se ecja e rregullt mund të ndihmojë në përmirësimin e përgjigjes së trupit tuaj ndaj insulinës, gjë që mund të ndihmojë në reduktimin e dhjamit të barkut”. Ariel Iasevoli, një trajner personal në palestrën Crunch në Nju Jork, shton se ecja çdo ditë është një nga mënyrat më efektive me ndikim të ulët për të mobilizuar yndyrën dhe për të ndryshuar pozitivisht përbërjen e trupit. “Shetitja e përditshme rrit metabolizmin duke djegur kalori shtesë dhe duke parandaluar humbjen e muskujve, gjë që është veçanërisht e rëndësishme gjersa moshohemi”, thotë Iasevoli. Pjesa me e mire? Për të parë këto përfitime, nuk keni nevoj të shkoni në palestër e të ecësh në trademill. “Një nga klientët e mi zvogëloi dhjamin e trupit me 2% në vetëm një muaj duke ecur në shtëpi nga puna çdo ditë, që ishte pak më shumë se një milje,” thotë ajo.

4. Ecja zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare (semundjeve të zemrës)

Statistikat janë mbresëlënëse: Shoqata Amerikane e Diabetit thotë se ecja ul nivelet e sheqerit në gjak dhe rrezikun e përgjithshëm për diabetin. Hulumtuesit në Universitetin e Boulderit në Kolorado dhe në Universitetin e Tennessee-it gjetën se ecja e rregullt uli tensionin e gjakut deri në 11 pikë dhe mund të zvogëlojë rrezikun e goditjes nga 20% në 40%. Një nga studimet më të përmendura për ecjen dhe shëndetin, botuar në New England Journal of Medicine në vitin 2002, zbuloi se ata që ecnin mjaftueshëm për të përmbushur udhëzimet e aktivitetit fizik (30 ose më shumë minuta të aktivitetit të moderuar në 5 ose më shumë ditë në javë) një rrezik 30% më i ulët i sëmundjes kardiovaskulare, krahasuar me ata që nuk ecën rregullisht. “Përfitimet fizike të ecjes janë të dokumentuara mirë”, thotë Scott Danberg, drejtor i stërvitjes në Pritikin Longevity Center + Spa në Miami. Me rezultate mbresëlënëse si këto, ka një shans të mirë që të merrni një goditje në anën e pasme nga dokumenti juaj në kontrollin tuaj të ardhshëm.

5. Ecja mbanë këmbët të duket bukur

Gjerërsa ne plakemi, rritet edhe rreziku ynë për venat varikoz të shëmtuar – nuk është thjesht fer. Megjithatë, ecja është një mënyrë e provuar për të parandaluar ato linja të shëmtuara që të zhvillohen, thotë Luis Navarro, MD, themelues dhe drejtor i Qendrës së Trajtimit të Venave në New York City. “Sistemi venoz përfshin një pjesë qarkullimi të njohur si” zemra e dytë “, e cila formohet nga muskujt, venat dhe valvulat e vendosura në pulp dhe kofshë të këmbëve tona”, shpjegon ai. “Ky sistem punon për të nxitur gjakun deri në zemër dhe mushkëritë dhe ecja forcon këtë sistem të qarkullimit të gjakut duke forcuar dhe ruajtur muskujt e këmbëve, gjë që nxit rrjedhjen e shëndetshme të gjakut”. Nëse vuani tashmë nga venat varikoze, ecja e përditshme mund të ndihmojë në lehtësimin e ënjtjes dhe shqetësimeve në këmbët tuaja, thotë Navarro. “Gjithashtu, nëse jeni të predispozuar gjenetikisht që të keni vena varikoze dhe / ose venat e merimangës, ecja çdo ditë mund të ndihmojë vonimin dhe fillimit e tyre.”

6. Filloni të bëheni më të rregullt

Nëse falënderoni kafen për forcimin e sistemit tuaj të tretjes, bëhuni gati për të filluar falënderimin e ecjes tuaj në mëngjes. Kjo për shkak se një rutinë e rregullt në këmbë mund të përmirësojë shumë mobilitetin e stomakut, thotë Tara Alaichamy, DPT, një terapiste fizike në Qendrat Mjekësore të Kancerit të Amerikës. “Një nga gjërat e para që duhet të bëjë një pacient i kirurgjisë abdominale është të ecë sepse kështu përdor muskujt bazë të barkut, duke inkurajuar lëvizjen në sistemin tonë të GI (Gastrointestinal)”, thotë ajo.

7. Qëllimet Tjera Tuaja Fillojnë të Duken më të Arritshme

Kur të bëheni një ecësh i rregullt, do të keni krijuar një rutinë të rregullt – dhe kur keni një rutinë, keni më shumë gjasa të vazhdoni me aktivitetin dhe të merrni përsipër vese të reja të shëndetshme. “Unë besoj fuqimisht se ecja rregullisht mund t’ju ndihmojë të arrini qëllimet e tjera që keni vendosur në mendjen tuaj”, thotë Kim Evans, një trajner personal dhe një person që ecën çdo ditë.

(Visited 191 times, 1 visits today)
Top