Quarta-feira’, 21/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

E keni pyetur ndonjëherë veten si të përmirësoni punën e TRURIT? Ja cili është PERGJEGJESI kryesor për tuaj

E keni pyetur ndonjëherë veten si të përmirësoni punën e TRURIT? Ja cili është PERGJEGJESI kryesor për tuaj

Nervi vagus është zgjidhja juaj. Nervi quhet keshtu sepse shtrihet në të gjithë trupin, duke lidhur trurin tuaj me zorrën, zemrën, mëlçine, pankreasin, fshikëzen e tëmthit, veshkat dhe çdo pjesë tjetër të trupit tuaj. Është gjithashtu i lidhur me zonat e trurit që kontrollojnë ankthin dhe depresionin, duke e bërë atë një nga sistemet më të rëndësishme për funksionimin e trurit shëndetshëm.

Ka disa mënyra që mund të stimuloni nervin vagus dhe kështu të përmirësoni funksionin e trurit tuaj, si dhe shëndetin tuaj të përgjithshëm.

1. Pertyja e camcakezit. Goja prodhon më shumë pështymë kur mendja dhe trupi juaj janë në një gjendje të qetë relaksimi të thellë. Për të mashtruar mendjen tuaj dhe për të aktivizuar nervin tuaj vagus mendoni nje limon plot lëng ose përtypni camcakez.

2. Vaji i peshkut. Konsumi i rregullt i vajit të peshkut omega-3 eshte i rëndësishem për kujtesën dhe performancën e trurit.

3. Ujë i ftohtë pas ushtrimit? Stërvitja e rregullt fizike, përmirëson aftësitë e kujtesës dhe të të menduarit, mos harroni të shpelani fytyren tuaj me ujë të ftohtë pas stërvitjes tuaj.

4. Merrni frymë thellë. Praktika e frymëmarrjes duhet thellë nga barku dhe dalja ngadalë nga një hapje e vogël në gojë. Duke ngadalësuar frymëmarrjen tuaj në vetëm pesë deri në shtatë frymë në minutë (në krahasim me mesataren 10-14), mund të aktivizoni nervin tuaj të vagusit dhe të hyni në një gjendje relaksimi të thellë. Duke praktikuar frymëmarrje të thellë për disa minuta çdo ditë, mund të përmirësoni kujtesën tuaj dhe të luftoni depresionin, si dhe të përmirësoni presionin e gjakut, ritmin e zemrës dhe sistemin imunitar.

Burimi:/remedydaily.com
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 147 times, 1 visits today)
Top